Nasze rodzinne podróze

piątek, 14 sierpnia 2015

Kosciol Najswietszego Serca Pana Jezusa w Stegnie.

Kosciol w Stegnie ma niepowtarzalny urok. Zajrzalysmy tam tylko na chwilkę, bo niestety byl juz zamykany. Szachulcowy kosciol rzymskokatolicki Najswietszego Serca Pana Jezusa, został zbudowany przez protestantów w latach 1681-1683.


















"Obiektem, który latem przyciąga najwięcej zwiedzających, są organy. Kunsztowny prospekt organowy został uratowany z pożaru poprzedniego kościoła, zaś same organy pneumatyczne pochodzą z 1914 roku, ale ich historia rozpoczęła się 10 lat wcześniej, kiedy to z Berlina przybył Otto Conrad. Podziwiał wyborny prospekt instrumentu, jednak szukał możliwości, aby zbudować wówczas najnowocześniejsze organy pneumatyczne z wolną kombinacją. Conrad postanowił więc zakupić odpowiedni sprzęt - poprosił o pomoc władze Gdańska. Te odmówiły. Oto, jak jego starania opisuje jego syn, Verner Condrad: Ojciec samodzielnie zbierał datki, dawał koncerty... i tak przez 9 lat uzbierał 1//2 potrzebnej kwoty, (czyli 7000 marek w złocie).”Wówczas po raz kolejny zwrócił się o pomoc do władz Gdańska.” Udało się! Organy zostały wykonane przez firmę Schlag und Sohne ze Świdnicy. Posiadają 32 głosy oraz 2 rzędy registrów wysuwanych i 1 ręczny. Dodatkowo wmontowano tzw. Rollschweller. Urządzenie to pozwala na włączenie poszczególnych głosów przez obracanie nogą wałka. Dzięki wszystkim tym dodatkom osoby niepełnosprawne, w tym niewidome, a nawet ociemniałe wykonują na świdnickich organach koncerty! Instrument oddano do użytku 3 dni przed wybuchem I w.ś. Kilka lat później, organista i jego syn wyłącznie na podstawie instrukcji skonstruowali duży wentylator Ventus." - Wikipedia










środa, 12 sierpnia 2015

Park Art Inwazja Owadow - Jantar

Lubicie owady, jesteście zainteresowani recyklingiem? W takim razie jeżeli będzie na Merzeji Wiślanej koniecznie zajrzyjcie do parku Art Inwazja Owadów w Jantarze. To maly ale bardzo ciekawy rodzinny park rozrywki. Mozna tam z bliska zobaczyć owady, powiększone do rozmiaru XXL. Dodatkowo twórcy parku udowadniają, ze prawie wszystkiemu mozna nadac drugie zycie. Recykling jest w parku obecny na każdym kroku. Owady zostały zrobione z materialow odzyskanych droga recyklingu.























W kilku miejscach w parku, na dzieci czekaja tory przeszkód. 
Cieszyły się one dużym powodzeniem. 










Piaskownica - kuchnia.





Kino, gdzie mozna zobaczyć śmieszne animacje o owadach.





Tor zuka - bardzo zabawny tor przeszkód.















W parku czeka na nas wiele atrakcji. Bardzo podobał nam się wykład pasjonata entomologa, w czasie którego mogliśmy zobaczyć żywe owady z roznych stron swiata, gabloty entomologiczne i zformalizowane okazy zwierzat. Mogliśmy podgladac swiat owadów przez lupę, a nawet wziasc owady w dlonie.





Podsumowanie.

W Parku Owadów w Jantarze podobało nam się. Świetny pomysł, bardzo ciekawe wykonanie, bardzo mili ludzie. W czasie spaceru dowiadujemy się nie tylko wielu ciekawych informacji o owadach, ale także o recyklingu. Miejsce polecamy.

Jedyny minus jaki dajemy jest dla Pani przewodnik, za czytanie informacji z kartki. Dla dzieci nie mialo to pewnie zadnego znaczenia, ale mnie BARDZO raziło. Mysle, ze tych kilka wiadomości mozna by bylo zapamietac. Wygladalo by to duzo bardziej profesjonalnie, a tak... Byliśmy jednak jeszcze przed sezonem, byc moze wiec Pani dopiero zaczela prace i jeszcze nie zdazyla zapoznać się ze wszystkim. 

Więcej informacji o parku, ceny biletów i godziny otwarcia znajdziecie TUTAJ
Strona parku na FB TUTAJ


O parku owadów opowiadano w programie Daleko od miasta, mozecie to zobaczyć TUTAJ.