8 października Chorwacja obchodzi Święto Niepodległości, po chorwacku Dan neovisnosti. Jest to dzień wolny od pracy.
8 października 1991 r. – po wygaśnięciu trzymiesięcznego moratorium, Chorwacja ogłosiła pełną niepodległość – parlament Chorwacji zrywa wszystkie konstytucyjne powiązania z Jugosławią. Dzień 8 października jest Świętem Niepodległości Chorwacji. W ciągu trzech miesięcy walk w Chorwacji zginęło 10 000 osób, setki tysięcy opuściło swoje miejsce zamieszkania, a wiele domów legło w gruzach. Lotnisko w Zadarze, na którym dzisiaj pracuje po wojnie bylo zrównane z ziemia.
Zródlo: www.chorwacja24.info |
Dzisiaj w Chorwacji sladów wojny na ulicach juz w zasadzie nie widać. Prawie nie widać. Gdy przyjrzymy się starszym ludziom ich twarze często bez slów mówia o tym, co widziały ich oczy. Te oczy tez zresztą mówia. Wymowne sa tez sylwetki wielu starszych osób, które widziałam w Zadarze. Osób z amputowanymi kończynami. Tak sobie mysle, ze juz ludzie w moim wieku (czyli dzisiejsi trzydziestolatkowie) pamietaja czasy wojny, byli wtedy małymi dziećmi.
Wojna w Chorwacji toczyła się w latach 1991–1995. Byla to wojna domowa pomiędzy armią chorwacką i Armią Republiki Serbskiej Krajiny, która była wspierana przez Jugosłowiańską Armię Ludową
(JNA). Do walk pomiędzy armią jugosłowiańską, a jednostkami chorwackimi
doszło również na południu kraju – od października 1991 do maja 1992
trwała blokada i ostrzał Dubrownika przez JNA.
Referendum
19 maja 1991
ponad 90% Chorwatów opowiedziało się za odłączeniem od Jugosławii i
utworzeniem niepodległego państwa chorwackiego. Referendum zostało
jednak zbojkotowane przez Serbów zamieszkałych na terenach objętych głosowaniem. Po plebiscycie większość Serbów, która nie pogodziła się z nową konstytucją Chorwacji, w której zostali zdegradowani z równouprawnionej ludności do mniejszości narodowej, opowiedziało się za odłączeniem od Chorwacji i pozostaniem przy Jugosławii.
Mieszkańcy terenów objętych walkami
Według spisu statystycznego stworzonego na początku 1991, na terenie późniejszej Republiki Serbskiej Krajiny żyło ogółem ok. 470 tys. ludzi, z tego 246 tys. (59,7%) Serbów, 168 tys. (30,2%) Chorwatów i 56 tys. (10,1%) zaliczanych do innych narodowości.
Przebieg wojny
W sierpniu 1991 Serbowie kontrolowali jedną trzecią terenów państwa chorwackiego. 19 grudnia 1991 proklamowali niepodległą Republikę Serbskiej Krajiny, która nie została jednak uznana przez większość innych państw.
Jesienią 1991 doszło do bitwy o Vukovar, w której zniszczona została większość miasta, a ludność cywilna została wypędzona. Vukovar
został w listopadzie 1991 zdobyty przez Serbów. W tym też czasie
jugosłowiańska armia (w większości rekrutująca się w tych rejonach z Czarnogórców) rozpoczęła blokadę i ostrzał (z ziemi oraz morza) zabytkowego miasta Dubrownik.
Głównym celem atakujących była próba przyłączenia tego terenu
(oddzielonego od pozostałej części Chorwacji fragmentem wybrzeża
należącego do Bośni) do Czarnogóry lub proklamowania separatystycznej nowej Republiki Dubrownickiej. Trwał on do maja 1992 i zakończył porażką armii jugosłowiańskiej, przy jednoczesnym znacznym zniszczeniu miasta.
W maju 1995 armia chorwacka zdołała opanować w ramach operacji „Błysk” wschodnią część Slawonii. W sierpniu tego samego roku armia chorwacka pod dowództwem gen. Ante Gotoviny wraz z policją opanowała w ramach operacji „Burza” całą Republikę Serbskiej Krajiny.
Zródlo: Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.