Ostatni poniedziałek miesiąca to na naszym blogu już tradycyjnie od 3 lat czas na "Dziecko na warsztat". Temat majowy jest bardzo bliski naszemu sercu - to "Rośliny i zwierzęta". Przyroda towarzyszy nam praktycznie codziennie. Dużo czytamy na temat świata roślin i zwierząt, oglądamy filmy, a przede wszystkim staramy się doświadczać go jak najczęściej w naszym codziennym życiu.
Ostatnio zajmowałyśmy się kurczakami, ptakami, bobrami, fokami i delfinami. Posty na wszystkie powyższe tematy czekają na publikację, są jednak gotowe tylko częściowo.
Już we wrześniu zaplanowałam, że w majowym warsztacie będziemy poznawały cykle rozwojowe zwierząt. Początkowo miały to być tylko owady: pszczoły, mrówki, motyle i biedronki. W zeszłym roku zajmowałyśmy się cyklem rozwojowym żab. Możecie przeczytać o tym TUTAJ.
W między czasie zaczęłyśmy także zajmować się żółwiami - przy okazji Światowego Dnia Zwierząt, który obchodzony jest 23-go maja.
Ponieważ nasze zabawy nadal trwają, a część z nich potrwa jeszcze przez kilka tygodni, dzisiaj opowiem Wam tylko ogólnie czym się zajmujemy.
ZWIERZĘTA.
Hodujemy owady.
Hodujemy mrówki i motyle, nasze domowe zoo zamierzamy powiększyć o biedronki i patyczaki. Przed nami jeszcze kilka tygodni obserwacji, szczególnie motyli, które dopiero do nas dotarły.
Lapbooki.
Lapbooki skradły nasze serce już jakiś czas temu, a z tygodnia na tydzień ich przygotowywanie sprawie Zarze coraz to większą przyjemność. Zapewne dlatego, że coraz więcej robi sama. W zasadzie w chwili obecnej tworzy je już w całości, ja obecnie jedynie laminuje niektóre elementy.
Jesteśmy w trakcie tworzenia lapbooka o żółwiach i biedronkach. Na swoją kolejkę czekają także pszczoły, biedronki i motyle.
Cykle rozwojowe.
Wydrukowałam Zarze karty inspirowane Montessori, przedstawiające cykle rozwojowe zwierząt, których poznawaniem obecnie się zajmujemy. Zara dopasowuje je do figurek przedstawiających etapy rozwoju. Figurki biorą także udział w niezliczonej ilości zabaw.
Prace plastyczne.
Wykonujemy także prace plastyczne. Wszystkie pokażemy Wam przy omawianiu poszczególnych zwierząt.
Czytamy.
Dokładniej o książkach opowiem innym razem. Oto część naszej małej domowej biblioteczki w temacie.
Odwiedzamy ciekawe miejsca.
W zeszłym roku odwiedziłyśmy wystawę motyli w Muzeum Histori Naturalnej w Londynie. W tym roku także się wybieramy.
Na podobnej wystawie byłyśmy także w czasie naszego pobytu w Indiach - w Ramoji Film City.
Jeżeli mieszkacie na południu Polski i chcecie bliżej poznać pszczoły, polecamy odwiedzić Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach. Byliśmy tam ostatnio 2 lata temu, w tym roku także się wybieramy.
Jeżeli natomiast mieszkacie na północy polecamy wybrać się do Jantaru. W "Inwazji Owadów" dowiecie się więcej nie tylko o owadach, ale także o recyklingu. Naszą relację z wizyty w tym miejscu znajdziecie TUTAJ.
ROŚLINY.
Zajmujemy się także uprawą słonecznika, trawy i kwiatów na balkonie.
Będziemy poznawać cykl rozwojowy słonecznika, budowę kwiatu i drzewa. Drzewami jednak zajmiemy się pewnie dopiero jesienią.
LASY DESZCZOWE
Od kilku już tygodni poznajemy także lasy deszczowe, jest to większy projekt, który zakończymy pewnie dopiero w okolicach września. Wtedy też Wam o nim opowiemy. Dzisiaj zobaczcie tylko jaki piękny "las tropikalny" wyhodowałyśmy na naszym parapecie. Jak na las deszczowy przystało jest on samowystarczalny - rośliny nigdy nie były przez nas podlewane.
30 DAYS WILD.
Od 1-go czerwca, ponownie jak w zeszłym roku będziemy brały udział w wyzwaniu "30 days wild". Którego celem jest zachęcenie ludzi, aby każdego dnia poświęcili choćby kilka minut przyrodzie. Będziemy chodzić na wycieczki, podglądać rośliny i zwierzęta. Przyglądać się chmurom, wschodą i zachodom słońca, słuchać śpiewu ptaków...
Jeżeli chcecie bawić się z nami zapraszamy na naszą stronę na FB gdzie będziemy się wspólnie mam nadzieję motywować, dzielić pomysłami i przede wszystkim świetnie bawić.
Serdecznie zapraszam na blogi uczestników projektu!
Serdecznie zapraszam na blogi uczestników projektu!