Ostatni poniedziałek miesiąca to na naszym blogu już tradycyjnie od 3 lat czas na "Dziecko na warsztat". Temat majowy jest bardzo bliski naszemu sercu - to "Rośliny i zwierzęta". Przyroda towarzyszy nam praktycznie codziennie. Dużo czytamy na temat świata roślin i zwierząt, oglądamy filmy, a przede wszystkim staramy się doświadczać go jak najczęściej w naszym codziennym życiu.
Ostatnio zajmowałyśmy się kurczakami, ptakami, bobrami, fokami i delfinami. Posty na wszystkie powyższe tematy czekają na publikację, są jednak gotowe tylko częściowo.
Już we wrześniu zaplanowałam, że w majowym warsztacie będziemy poznawały cykle rozwojowe zwierząt. Początkowo miały to być tylko owady: pszczoły, mrówki, motyle i biedronki. W zeszłym roku zajmowałyśmy się cyklem rozwojowym żab. Możecie przeczytać o tym TUTAJ.
W między czasie zaczęłyśmy także zajmować się żółwiami - przy okazji Światowego Dnia Zwierząt, który obchodzony jest 23-go maja.
Ponieważ nasze zabawy nadal trwają, a część z nich potrwa jeszcze przez kilka tygodni, dzisiaj opowiem Wam tylko ogólnie czym się zajmujemy.
ZWIERZĘTA.
Hodujemy owady.
Hodujemy mrówki i motyle, nasze domowe zoo zamierzamy powiększyć o biedronki i patyczaki. Przed nami jeszcze kilka tygodni obserwacji, szczególnie motyli, które dopiero do nas dotarły.
Lapbooki.
Lapbooki skradły nasze serce już jakiś czas temu, a z tygodnia na tydzień ich przygotowywanie sprawie Zarze coraz to większą przyjemność. Zapewne dlatego, że coraz więcej robi sama. W zasadzie w chwili obecnej tworzy je już w całości, ja obecnie jedynie laminuje niektóre elementy.
Jesteśmy w trakcie tworzenia lapbooka o żółwiach i biedronkach. Na swoją kolejkę czekają także pszczoły, biedronki i motyle.
Cykle rozwojowe.
Wydrukowałam Zarze karty inspirowane Montessori, przedstawiające cykle rozwojowe zwierząt, których poznawaniem obecnie się zajmujemy. Zara dopasowuje je do figurek przedstawiających etapy rozwoju. Figurki biorą także udział w niezliczonej ilości zabaw.
Prace plastyczne.
Wykonujemy także prace plastyczne. Wszystkie pokażemy Wam przy omawianiu poszczególnych zwierząt.
Czytamy.
Dokładniej o książkach opowiem innym razem. Oto część naszej małej domowej biblioteczki w temacie.
Odwiedzamy ciekawe miejsca.
W zeszłym roku odwiedziłyśmy wystawę motyli w Muzeum Histori Naturalnej w Londynie. W tym roku także się wybieramy.
Na podobnej wystawie byłyśmy także w czasie naszego pobytu w Indiach - w Ramoji Film City.
Jeżeli mieszkacie na południu Polski i chcecie bliżej poznać pszczoły, polecamy odwiedzić Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach. Byliśmy tam ostatnio 2 lata temu, w tym roku także się wybieramy.
Jeżeli natomiast mieszkacie na północy polecamy wybrać się do Jantaru. W "Inwazji Owadów" dowiecie się więcej nie tylko o owadach, ale także o recyklingu. Naszą relację z wizyty w tym miejscu znajdziecie TUTAJ.
ROŚLINY.
Zajmujemy się także uprawą słonecznika, trawy i kwiatów na balkonie.
Będziemy poznawać cykl rozwojowy słonecznika, budowę kwiatu i drzewa. Drzewami jednak zajmiemy się pewnie dopiero jesienią.
LASY DESZCZOWE
Od kilku już tygodni poznajemy także lasy deszczowe, jest to większy projekt, który zakończymy pewnie dopiero w okolicach września. Wtedy też Wam o nim opowiemy. Dzisiaj zobaczcie tylko jaki piękny "las tropikalny" wyhodowałyśmy na naszym parapecie. Jak na las deszczowy przystało jest on samowystarczalny - rośliny nigdy nie były przez nas podlewane.
30 DAYS WILD.
Od 1-go czerwca, ponownie jak w zeszłym roku będziemy brały udział w wyzwaniu "30 days wild". Którego celem jest zachęcenie ludzi, aby każdego dnia poświęcili choćby kilka minut przyrodzie. Będziemy chodzić na wycieczki, podglądać rośliny i zwierzęta. Przyglądać się chmurom, wschodą i zachodom słońca, słuchać śpiewu ptaków...
Jeżeli chcecie bawić się z nami zapraszamy na naszą stronę na FB gdzie będziemy się wspólnie mam nadzieję motywować, dzielić pomysłami i przede wszystkim świetnie bawić.
Serdecznie zapraszam na blogi uczestników projektu!
Serdecznie zapraszam na blogi uczestników projektu!
nasze klimaty! Mega warsztat! Swietne projekty. Las deszczowy mnie zainspirował. Zdradź gdzie kupiłąś potrzebne pojemniki i rośliny?
OdpowiedzUsuńDziekuje!!! Mega to jest Wasz warsztat! U nas to dopiero skromny poczatek:) to byl caly zestaw - pojemniki, nasiona, ziemia, naklejki... Kupilam na Amazon poszukam i podam link :)
Usuńhttps://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B007BDGE40/ref=mp_s_a_1_1?qid=1464639953&sr=8-1&pi=SY200_QL40&keywords=rainforest+biosphere&dpPl=1&dpID=612kfDdCWtL&ref=plSrch
Usuń“Dużo czytamy na temat świata roślin i zwierząt (...) a przede wszystkim staramy się doświadczać go jak najczęściej w naszym codziennym życiu.” I o to chodzi, popieram :) Duuuży plus za warsztat wraz z serdecznymi pozdrowieniami!
OdpowiedzUsuńMy też cieplutko pozdrawiamy!!!! Dzieki!
UsuńU Was jak zawsze na bogato :D to się nazywa warsztat pełną parą - wiele inspiracji, interesujące wycieczki i fantastyczne książki (y) Jestem pod wrażeniem Waszego lasu deszczowego - to dopiero ciekawe doświadczenie ;)
OdpowiedzUsuńPo samym wprowadzeniu widać że u was jak zawsze duuuużo się dzieje... Co to by było gdybyś w pełni o wszystkim na raz napisała... Post nie miałby końca ;-)
OdpowiedzUsuńuwielbiam Was czytać i ten ogrom pomocy... gdzie Wy to wszystko trzymacie?!?!
OdpowiedzUsuńBędę obserwować bacznie, bo u nas robale też ostatnio są obserwowane z ciekawością i w wielkim skupieniu :) A park owadzi jest też bliżej południa, pod Tomaszowem Mazowieckim! Zamierzamy się tam wybrać :D
OdpowiedzUsuńPiękny warsztat i widać że to nie jest jednodniowy. Wspaniale!
OdpowiedzUsuń