Nasze rodzinne podróze

poniedziałek, 30 października 2017

Dania, Egipt, Jamajka - podsumowanie.

Kończy się już październik, a ja jeszcze nie podsumowałam września w projekcie "Mali Podróżnicy".
Obiecuje poprawę!!! Kolejne podsumowania będą się ukazywać nie później niż 15 dnia każdego miesiąca. 





We wrześniu bawiło się z nami  6 blogów.

Danie odwiedziły 3 z nich, w sumie 5 postów z propozycjami zabaw.
Najbardziej popularny okazał się w tym miesiącu Egipt, odwiedzili go wszyscy - w sumie 9 postów!
Na Jamajkę wybrano się 2 razy.


Zobaczcie jak cudownie się bawiliśmy!


niedziela, 29 października 2017

Andersen, Lego, Wikingowie i parki rozrywki, czyli Mali Podróżnicy w Danii.

Dania okazała się dużo ciekawsza niż podejrzewałam. Mimo, że jest to maleńkie państwo zainspirowało nas do wielu zabaw. Zapraszamy na wspólną podróż po tym królestwie. 





sobota, 28 października 2017

Greckie malarstwo wazowe - "Bliżej sztuki".

Plan na październikowy projekt "Bliżej sztuki" miałam nieco inny, ale jak to często bywa - plan planem, a życie życiem...

Ponieważ, w październiku zajmujemy się Grecją, a w szczególności Starożytną Grecją, ostatecznie postanowiłam połączyć oba projekty i skupić na na starożytnej sztuce zdobienia waz, czyli malarstwie wazowym. Skupiłyśmy się na stylu czarnofigurowym, ale dowiedziałyśmy się też trochę o stylu czerwonofigurowym.

 Styl czarnofigurowy to sposób dekorowania naczyń ceramicznych, stosowany w Starożytnej Grecji. Technika polegała na użyciu firnisu. Artysta malował nim postaci, przedmioty, wzory, które następnie po wypaleniu nabierały czarnego koloru, a reszta naczynia - czerwonego koloru. Styl powstał najprawdopodobniej na Koryncie w VII/VI w p.n.e.

Cechy charakterystyczne stylu czarnofigurowego to:

- użycie 2 kolorów: czerwonego i czarnego
- skromne dekoracje
- przejrzysta kompozycja
- zdobienia przedstawiające bogów i herosów, sceny mityczne i biesiadne.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w Wikipedii.




poniedziałek, 23 października 2017

Mali Podróżnicy poznają Jamajkę.

Kończy się już październik, a u nas jeszcze zaległości w podsumowaniach wrześniowych zabaw w ramach projektu "Mali Podróżnicy". Tak więc dzisiaj zapraszamy na Jamajkę!




Jamajce poświęciłyśmy dużo mniej czasu niż pozostałym odwiedzanym do tej pory państwom. Nie mniej jednak dowiedziałyśmy się wielu ciekawych informacji.

poniedziałek, 16 października 2017

Przyroda - Morze

Morzami i oceanami zajmowałyśmy się już w zeszłym roku. Tworzyłyśmy wtedy trochę w ramach "Dziecka na warsztat". Tegoroczny, tygodniowy pobyt nad angielskim morzem postanowiłam wykorzystać jako okazję do powtórzenia wiadomości o morzach. Pożyczyłam z biblioteki 4 książki i zabrałam z nami, tak na wszelki wypadek gdybyśmy mieli ochotę je przejrzeć. Moja siedmiolatka przeczytała nam wszystkie. 



czwartek, 12 października 2017

Grecja, Argentyna, Polinezja - Mali Podróżnicy - propozycje zabaw.


W październiku w ramach projektu "Mali Podróżnicy" mamy do wyboru kolejne trzy państwa. W tym miesiącu są to:

- Grecja
- Argentyna
- Polinezja


Uczestnicy zabawy decydują czy poznają wszystkie, czy może tylko jedno z nich. Już prawie połowa miesiąca, a my nadal nie podałyśmy propozycji zabaw na ten miesiąc. Wybaczcie mi, obiecuje poprawę od października! Wiele rodzinek już opublikowało podsumowania swoich zabaw, dla tych z Was którzy jednak nadal szukają inspiracji mamy kilka propozycji.

Zaczynamy!!!





Ogólne propozycje zabaw.



1. Szukamy danego państwa na mapie.

2. Sprawdzamy z jakimi państwami graniczy wybrany przez nas kraj.

3. Przygotowujemy flagę - prace plastyczną (rysujemy, malujemy, wyklejamy, robimy z Hama beads, albo Lego).

4. Szukamy na kanale YT albo w TV programu o wybranym przez nas państwie (zabytkach, zwierzętach, potrawach regionalnych itp.itd.)

5. Poznajemy bliżej wybrane zwierzę - symbol danego kraju lub jego charakterystycznego mieszkańca.

6. Szukamy informacji na temat znanego obywatela wybranego państwa.

7. Czytamy bajkę, legendę, opowiadanie.

8. Przygotowujemy wspólnie z dzieckiem potrawę, charakterystyczną dla danego kraju.

9. Uczymy się kroków do tradycyjnego tańca.

10. Poznajemy kilka wyrazów w języku państwa o którym się uczymy.

11. Idziemy do restauracji serwującej potrawy państwa, które poznajemy.



To były takie ogólne propozycje, które będziemy przypominać co miesiąc. Przygotowałam jednak też kilka bardziej szczegółowych tematów/pomysłów. Nie wiem czy sami skorzystamy ze wszystkich, czy może tylko z kilku, ale może zainspirują kogoś z Was.


środa, 11 października 2017

Przyroda - Tydzień 4/5 - Jesień.

Od początku września trwa nasza przyrodnicza podróż z niesamowitym przewodnikiem Exploring nature with children. W tygodniu czwartym zadanie polegało na omówieniu równonocy - astronomicznego początku jesieni, kiedy to dzień i noc trwają prawie tyle samo czasu. Tydzień piąty to jesienne liście.  O obu tygodniach opowiemy Wam jednocześnie.





Wybrałyśmy się oczywiście na spacer (i to nie jeden) w poszukiwaniu skarbów jesieni, tym razem przede wszystkim kolorowych liści, ale nie tylko.





wtorek, 10 października 2017

Chemia jest ciekawa - czyli 7-latka poznaje układ okresowy pierwiastków.

Układem okresowym pierwiastków moje dziecko zainteresowało się w sierpniu tego roku kiedy to uczyłyśmy się o Szwecji, w ramach projektu "Mali Podróżnicy". Od Szwecji do Nobla, od Nobla do dynamitu, a następnie do układu Mendelejewa. Gdy moja siedmiolatka zaczęła zadawać pytania o pierwiastki, ja zaczęłam szukać materiałów, książek i filmów, które pomogły by mi ten temat wytłumaczyć jej w prosty i przejrzysty sposób.  Sama jako uczennica szkoły podstawowej uwielbiałam chemię i wielokrotnie uczestniczyłam w olimpiadach z tego przedmiotu. W szkole średniej natomiast nienawidziłam już chemii i z ogromnym trudem zaliczałam jej kolejne lata, wylewając przy tym morze łez i doświadczając ogromnego stresu. Dzisiaj z perspektywy czasu jestem przekonana, że na moje nastawienie do chemii miało ogromny wpływ to jaki stosunek mieli do mnie wówczas nauczyciele danego przedmiotu. Jestem przekonana, że dobry pedagog jest w stanie rozbudzić zainteresowanie dziecka w niemal każdej dziedzinie, kiepski jest w stanie zniszczyć je i to w bardzo krótkim czasie.


Chemia chyba dla większości uczniów jest przedmiotem z kategorii "trudny". Myślę, że dzieje się tak często dlatego, że jest uczona w oderwaniu od realnego świata, a przecież wcale tak nie musi być, a wręcz nie powinno!

Szukając materiałów do naszej przygody z chemią natrafiłam na niesamowite rzeczy! Wiele z nich można wydrukować z internetu całkowicie za darmo.






poniedziałek, 9 października 2017

Starożytny i współczesny Egipt - Mali Podróżnicy

W październiku jednym z państw, które poznawałyśmy był Egipt. Zabawa była rewelacyjna, a przy okazji nauczyłyśmy się wiele. Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się wybrać na wycieczkę do Egiptu i zobaczyć ten niesamowity kraj na własne oczy.




sobota, 7 października 2017

Starożytny Egipt w British Museum w Londynie.

Dzisiaj zapraszam Was na photo relacje z naszej wycieczki do British Muzeum w Londynie. Nasze muzeum posiada największą na świecie kolekcję z eksponatami ze Starożytnego Egiptu na świecie, oczywiście poza Egiptem. 

W ramach projektu "Mali Podróżnicy" zajmowaliśmy się Egiptem przez cały wrzesień. Przeczytałyśmy wiele książek i obejrzałyśmy kilka filmów. Po tym wszystkim wizyta w muzeum była trochę ja wisienka na torcie. Zobaczenie na własne oczy rzeczy o których czytałyśmy, było bardzo przyjemnym doświadczeniem. Mumie, hieroglify, Rosetta Stone, to była bardzo ciekawa wycieczka!




czwartek, 5 października 2017

Wikingowie - Mali Podróżnicy w Szecji i Danii.

Wikingami zaczęłyśmy się zajmować poznając Szwecję w ramach projektu "Mali Podróżnicy" i kontynuowałyśmy poznając Danię. Oto co robiłyśmy w tym temacie.






wtorek, 3 października 2017

Hans Christian Andersen - życie i twórczość - "Mali Podróżnicy" w Danii.

We wrześniu jednym z omawianych przez nas państw w ramach projektu "Mali Podróżnicy" była Dania. Poznając ten kraj nie można pominąć twórczości Andersena, jednego z najwybitniejszych pisarzy świata. Jego utwory zostały przetłumaczone na ponad 150 języków, częściej tłumaczona była prawdopodobnie tylko Biblia. Szekspir np. był tłumaczony "tylko" na około 120. Andersen jest czytany i rozumiany przez czytelników o każdym poziomie wykształcenia, każdy znajdzie w jego utworach coś dla siebie. Jest czytany we wszystkich kulturach i przez czytelników niemal wszystkich wyznań, co świadczy o tym, że jego utwory są uniwersalne. Czytają go dzieci i dorośli. Niestety w większości krajów uważany jest głównie za bajkopisarza, autora dla dzieci. Andersen poza baśniami pisał także wiersze, opowiadania, powieści, sztuki teatralne i dzienniki.