Translate

niedziela, 10 marca 2013

Zadar - czyli gdzie to wlasciwie jest?

Zadar to spokojne chorwackie miasto z długą i poruszającą historią. Zadar znajduje się na północy Dalmacji, na półwyspie otoczonym Adriatykiem. Pięć parków narodowych i trzy parki krajobrazowe to niektóre z wielu powodów czyniących Zadar jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Chorwacji. Liczne pomniki, ruiny i wciąż zachowane budynki świadczą o bogatej przeszłości tego miasta. Niektóre z nich to rzymskie Forum, czy Kościół Św. Donata zbudowany na życzenie cesarza bizantyjskiego Konstantyna w IX w. w którym organizowane są obecnie koncerty czy inne imprezy kulturalne pod nazwą Glazbene večeri u Sv. Donatu.
Wyjątkowa i imponująca atrakcja turystyczna to tzw. Organy Morskie nad brzegiem Adriatyku. Ten eksperymentalny instrument muzyczny to konstrukcja złożona z 35 tub i licznych, prostych kamiennych schodów zanurzających się w wodzie. Przy pomocy tego mechanizmu i ruchu morskich fal powstaje tu jedyna w swoim rodzaju, harmoniczna muzyka, zupełnie bez ludzkiej pomocy. To wspaniałe miejsce na odprężenie i rozmyślania.

Zrodlo: www.pasażer.com
Inna, równie imponująca atrakcja turystyczna Zadaru, to dzieło tego samego architekta chorwackiego Nikola Basica o nazwie Pomnik ku czci Słońca. Konstrukcja ta składa się z około trzystu nachodzących na siebie płyt szklanych, pod którymi znajdują się panele słoneczne. Przy pomocy zgromadzonej w ciągu dnia energii pomnik rozbłyska wieczorem prawdziwą paletą kolorów, tworząc nie zapomniany efekt, słusznie zwany "najpiękniejszym zachodem słońca".  Ponadto Pomnik ku czci Słońca jest odzwierciedleniem Układu Słonecznego, wokół którego umieszczono imiona wszystkich świętych patronów miasta. Nie zapomniane zjawisko.

Zrodlo: www.flickr.com
 Powyższe informacje pochodzą ze strony www.zadar24.com
 
Zadar
Zrodlo: www.zadar24.com
    
Na koniec zapraszam jeszcze na film Podroze.TV o tym pięknym mieście.  

   
7 komentarzy:

 1. Wspaniałe atrakcje:) Chętnie bym tam pojechała:) Słońce w Chorwacji jest wspaniałe:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ach sam widok zdjęć już uspokaja a co mówić tam być i sie wygrzać itt ... ach marzenie

  OdpowiedzUsuń
 3. Achh.. piękne zdjęcia w idoki. Az marze o wakacjach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam, dwa razy wracałam w okolice Zadaru- do malutkiej miejscowości Bibinje :)) Pięknie tam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1