Translate

wtorek, 20 maja 2014

Thames Barrier Park - spacer po Londynie.

Pogoda w Londynie przez ostatnie kilka dni rozpieszcza nas. Jest cudnie, słonecznie i bardzo ciepło.
Dlatego tez postanowilysmy odwiedzić nasz pobliski park. Mieszkamy tutaj dopiero od lutego i do tej pory podziwialysmy park tylko z okien kolejki. A wierzcie mi jest co ogladac.

Zapraszam na spacer po Londynie. 


Cykl spacerów po stolicy Anglii, przyblizajacych Londyn przyjazny dzieciom  rozpoczelam ponad rok temu. Wyjazd do Chorwacji, przerwał je na kilka miesięcy. Zaczynamy zatem od nowa!


London Thames Barrier Park.
"Park rozciąga się na powierzchni 9 ha i jest położony na historycznym Silvertown, w południowej części „Doków Królewskich” (Royal Docks), zbudowanych w latach 1850-1880 wzdłuż dolnego biegu rzeki. W drugiej połowie XIX w. funkcjonowanie doków wpłynęło na rozwój lokalnego przemysłu. Działalność przemysłowa na tym terenie ustała ponad 130 lat później, pozostawiając cały obszar w stopniu szeroko rozumianej degradacji. W 1994 r. miasto rozpoczęło starania, aby przekształcić zdegradowaną przestrzeń w jeden z najatrakcyjniejszych terenów zieleni w Londynie i przywrócić ją w ten sposób społeczeństwu. Thames Barrier Park jest największym parkiem nadrzecznym zbudowanym w ciągu ostatnich 50 lat. Międzynarodowy konkurs na projekt parku rozstrzygnięty został w 1995 r. W styczniu 1998 r. pierwsze drzewo na terenie parku posadził ówczesny burmistrz Londynu Richard Nichols. Natomiast oficjalnego otwarcia parku dokonał w listopadzie 2000 r. obecny burmistrz miasta Ken Livingstone. Od tamtej pory zrealizowany projekt Thames Barier Park był kilkakrotnie nagradzany – zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Utrzymanie i zarządzanie parku jest prowadzone przy współudziale London Developement Agency." (www.komunalny.pl)

Usytuowany tuz nad Tamiza park jest bardzo ladny i zapewnia świetny widok na zapory na rzece. Uważane sa one za ósmy cud swiata. Planujemy je odwiedzić wkrótce (bilety juz sa kupione) wiec napewno opowiemy o wrażeniach.

Do parku mozna dojechać kolejka DLR. Park znajduje się przy stacji Pontoon Dock. Wejście do parku jest darmowe i możliwe przez cały dzień. Przy parku znajduje się parking dla zmotoryzowanych, który przez 2 godziny jest bezpłatny. Przy wejściu do parku, odwiedzających witają 32 pionowo bijące fontanny.
Musi to ślicznie wygladac. W czasie naszej wizyty w parku, fontanny niestety nie dzialaly.

Jeżeli tak jak my lubicie oglądac kwiaty, rośliny i ciekawe aranżacje przestrzenne z zakresu architektury krajobrazu musicie koniecznie Zielony Dok. "Rosną tam na tle faliście formowanych cisowych żywopłotów obficie kwitnące przez całe lato byliny oraz wysokie trawy o gęstych pióropuszach. Ponad „Zielonym Dokiem” poprowadzone zostały dwie kładki, z których roztacza się rozległy widok na ten formalny ogród, ukryty głęboko poniżej poziomu otaczającego terenu. Falujący kształt cisowych żywopłotów przypomina o tym, że cały ten obszar wypełniała kiedyś woda, a przy nabrzeżach cumowały barki wyładowane towarami. Spacerujący dnem „Zielonego Doku” goście mogą przechadzać się pośród tego nietypowego labiryntu, wędrując po trawiastych i żwirowych ścieżkach i podziwiając atrakcyjne przez cały rok, bardzo dobrze utrzymane aranżacje roślinne. Należy wspomnieć także o tym, że park stał się ostoją dla licznych ptaków i owadów."(www.komunalny.pl)
Zara biegała po parku i co chwile wołała
 "Poczekaj mamo! Musze jeszcze te [kwiaty] powachac!"

W parku znajdziemy tez duzy, bardzo atrakcyjny plac zabaw dla dzieci do 14 roku zycia.
Zara uwielbia place zabaw i ten także przypadł jej do gustu.
Nie chciała z niego wychodzić.
Gdy mniejsze dzieci moga się wyszaleć na placu zabaw, starsze, a także dorośli maja do dyspozycji place do gier zespołowych, w tym koszykówki.
Thames Barrier Park to wymarzone miejsce na piknik. Rozległe, nisko koszone trawniki, doskonałe do gier. Ciekawe są obszary łąkowe z wysoką, niekoszoną trawą i rosnącymi tam dzikimi kwiatami polnymi. Te naturalistyczne akcenty dobrze harmonizują z geometryczną kompozycją całego założenia

Po zabaw mozna odpoczac w restauracji przy kawie i lodach.


Nad brzegiem rzeki usytuowany jest tzw. „Pavilion of Remembrance”, który upamiętnia ofiary niemieckich nalotów na Londyn w trakcie drugiej wojny światowej. Z tego miejsca rozciąga się też piękny widok na rzekę oraz na barierę przeciwpowodziową, od której park wziął swoją nazwę. Tym razem nie odwiedzilysmy tego miejsca. Prześliczna, słoneczna pogoda zachecala do pozostania na zewnątrz. Zajrzymy tam jednak przy najblizszej okazji.


Thames Barrier Park to świetne miejsce na spacer i piknik. Spacer nad brzegiem rzeki cudownie relaksuje, widok barier przeciwpowodziowych robi niesamowite wrażenie, a plac zabaw jest świetna atrakcja dla najmłodszych. Zara po spacerze i zabawie w parku byla tak zmęczona, ze usnela gdy tylko polozyla glówke na poduszce. Mamy to szczescie, ze od parku dziela nas 2 przystanki, lub 20 minutowy spacer.

5 komentarzy:

 1. bosko, też tak chcę...

  OdpowiedzUsuń
 2. SUPER MIEJSCE:), Zarus czuje się jak ryba w wodzie - kocham Was:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My Ciebie tez mamus :) Zara byla zachwycona :) Zawsze szaleje na placach zabaw. Zabierzemy Cie tam jak przylecisz.

   Usuń
 3. Kocham tak piękne, zielone przestrzenie. Zazdroszczę Wam tego czasu, który mogliście tam spędzić

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1