Translate

poniedziałek, 23 maja 2016

Hokusai i "Wielka fala"

Poznając Japonię postanowiłyśmy przyjrzeć się bliżej sztuce Hokusai, jest to w końcu jeden z najwybitniejszych japońskich malarzy i twórca kolorowych drzeworytów. Jego dzieła wywarły olbrzymi wpływ na impresjonistów europejskich takich jak m.in. Claude Monet, o którym także  będziemy się z Zarą niebawem uczyć. Najbardziej znanym dziełem Hokusai jest cykl drzeworytów pt. "36 widoków na górę Fudżi".
Naszą przygodę z Hokusai rozpoczęłyśmy od obejrzenia bajki o tym artyście. 
Wydrukowałam i zalaminowałam zdjęcia kilku przykładowych prac artysty. Narazie Zara tylko je ogłada, rozmawiamy też o tym co przedstawiają i jak nazywają się poszczególne obrazy/drzeworyty. Zrobiłam podobnie gdy uczyłyśmy się o Van Goghu. Gdy poznamy więcej malarzy wymieszam zdjęcia prac i zadaniem Zary będzie przyporządkowanie prac do ich autorów.

Przeczytałyśmy "The Great Wave" historię małego Naoki. Książka jest przepięknie wydana, a ilustracje (Bruno Pilorget) są inspirowane pracami Hokusai. Autorem jest Veronique Massenot. Książka została najpierw wydana w języku francuskim w 2010 roku przez wydawnictwo Prestel. My posiadamy angielskie wydanie z 2014 roku.

"The Great Wave" to historia Naoki, chłopca który został wyrzucony na łódź przez wielką falę. Dzieckiem zaopiekowało się starsze małżeństwo, które pomino wielu lat starań nigdy nie doczekało się potomka o którym całe życie marzyło. Lata mijały a chłopiec wcale nie rósł - był maleńki. Dręczyły go także liczne pytania: "Dlaczego różnię się od innych dzieci", "Dlaczego nie urodziła mnie moja mama?", "Czy urodziła mnie kobieta, czy też na ten świat przyniosła mnie wielka tajemnicza fala?", "Kim są moi prawdziwi rodzice?", "Kogo powinienem kochać?". Chłopiec często zadawał sobie te pytania siedząc nad wodą na pniu sosny. Pewnego dnia z wody wyłoniła się piękna ryba, która przemówiła ludzkim głosem. Obiecała Naoki, że jeśli popłynie z nią zabierze go do kogoś kto zna odpowiedzi na wszystkiego jego pytania. Chłopiec popłynął za rybą. Początkowo bardzo mu się to podobało, gdy jednak nurkowali głębiej i głębiej, zaczęło robić się ciemniej i zimniej. Naoki zaczął się bać. Zaczął prosić rybę, żeby nie płynęła już głębiej. Powiedział, że chce wrócić do rodziców bo napewno martwią się o niego. Na te słowa ryba przemieniła się w smoka Wyskoczyła z oceanu, przeleciała nad wulkanem i zostawiła Naoki na jego ukochanej plaży. Chłopiec bieg do rodziców ile tylko miał sił w nogach.  Gdy dobiegł do domu zatrzymał się i odwrócił. Chciał podziękować swojemu nowemu przyjacielowi za to, że otworzył mu oczy i pomógł zrozumieć co/kto się dla niego liczy w życiu najbardziej. Ale smoka już nie było. Ocean był spokojny, wyglądał jakby nic się nie stało. Naoki wrócił do rodziców i nie dręczyły go już żadne pytania, zaczął także rosnąć.


Na zakończenie naszej przygody z Hokusai Zara rozwiązywała zadania w kolorowance tego samego wydawnictwa.
Książkę pokazujemy Wam w ramach projektu "Przygody z książką"

Japonię poznajemy w ramach naszego autorskiego projektu "Mali Podróżnicy" do udziału w którym serdecznie zapraszamy!!!1 komentarz:

  1. bardzo fajny wpis, zostanę na dłużej na blogu, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1