Translate

czwartek, 7 lipca 2016

Świątynia Wang w Karpaczu.

Wakacje już w pełni. U nas w tym roku zapowiadają się niezwykle aktywnie i ciekawie. Mamy już sporo zaległości na blogu z poprzednich wyjazdów, a kolejny czeka już na nas niemalże za rogiem. Tym bardziej postaram się Wam opowiedzieć o kilku ciekawych miejscach, które odwiedziliśmy w czasie naszego ostatniego pobytu w Polsce.

Zaczynamy od absolutnej klasyki.

 Świątynia Wang w Karpaczu.


Świątynie Wang widziałam po raz pierwszy wiele lat temu w czasie obozu narciarskiego w czasie studiów. W tym roku postanowiłam ją pokazać Zarze. Okazja była do tego znakomita. W konkursie Turystycznych Rodzinek PTTK wygraliśmy wakacje w ośrodku Camp 66 koło Karpacza. O ośrodku opowiemy Wam dokładnie za jakiś czas. Dzisiaj zapraszamy do świątyni.


"Średniowieczna drewniana Świątynia Wang stanowi największą atrakcję Karpacza. Położona jest w Karpaczu Górnym na wys. 885 m n.p.m. Została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii, jej architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Uroczyste poświęcenie odbyło się 28 lipca 1844 roku. Pierwotnie budowla nie posiadała granitowej dzwonnicy, której zadaniem jest chronienie świątyni przed silnymi porywami górskiego wiatru. Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej, cmentarz przykościelny i epitafium hrabiny Fryderyki von Reden."*

 


Wikingowie w Karkonoszach

"W Karpaczu Górnym znajduje się jedyny w Europie, poza Skandynawią, drewniany kościółek romański pochodzący z przełomu XII / XIII wieku. Został on w całości w I połowie XIX wieku przeniesiony z Norwegii do Karpacza Górnego. W świątyni znajdują się portale bogato zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym, a także kolumny, które miały niegdyś być masztami w słynnych łodziach Wikingów.


Jeżeli chcecie się dowiedzieć co wspólnego mają mają smoki i lwy ze świątynią, jeżeli chcecie poczytać swoim dzieciom przed wycieczką do Świątyni Wang m.in.  niezwykłych strażnikach świątyni, polecam przecudny przewodnik!
"Bajkowy Przewodnik dla dzieci Karpacz" to książka, którą naprawdę warto mieć przed wakacjami w Karpaczu. Napiszę o niej więcej innym razem. 


Informacje praktyczne

Świątynia Wang

ul. Na Śnieżkę 8
58-540 Karpacz
tel 75 76 19 228
www.wang.com.pl 3 komentarze:

  1. Bardzo fajny pomysł. W Polsce jest tyle miejsc ciekawych do zwiedzenia a atrakcji dla dzieci też nie brakuje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam w Karpaczu kilka lat temu, ale chętnie bym wróciła, tym razem zimą :)

    OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1