Translate

poniedziałek, 26 maja 2014

Wystawa fotografii Spotlight Sumatra w Londynie - Dziecko na warsztat - sztuka.

To juz przedostatnie spotkanie z "Dzieckiem na warsztat". W maju tematem przewodnim jest 

SZTUKA.

Wystawa fotografii - Spotlight Sumatra.


Poczatkowo planowalam wycieczke do London National Gallery, ale plany ulegly nieoczekiwanej zmianie w czasie spaceru nad rzeke. Calkiem przypadkowo zobaczylysmy wystawe fotografii organizowana przez Sumatran Orangutan Society.



 Niebieski zajaczek w lewym dolnym rogu to Lilly - flat traveller,
 który nas wlasnie odwiedzil. Napisze o niej innym razem.


Na wszystkie pytania odpowiadala przemila Pani Orangutan.




Wystawe prac najlepszych  fotografów z dziedziny dziekiej przyrody mozna ogladac przez caly maj, przy Tower Bridge w Londynie. Wystawa jest darmowa, a zdjecia naprawde piekne.
Na wystawe prace przekazali miedzy innymi tacy artysci jak wielokrotnie nagradzani Susi Eszterhas (US), Paul Hilton (Hong Kong), czy Craig Jones (UK).




Wystawa ma na celu przyblizenie nam obrazu Sumatry. Wyjatkowej wyspy, która jest jedynym miejscem na Ziemi, gdzie orangutany, slonie, tygrysy i nosorozce zyja razem.

Zara jak juz wielokrotnie pisalam bardzo lubi zwierzeta. Wszystko co sie z nimi wiaze, zawsze wzbudza jej zainteresowanie. Tym razem na najwieksza uwage zasluzyly orangutany. Dzieki wystawie dowiedzialysmy sie o tych niezwyklych zwierzetach calkiem sporo, ale o tym za chwile.






Zara z zaciekawieniem ogladala przepiekne, 2-metrowe zdjecia i przy kazdym z nich zadawala pytania.
Rozmawialysmy o tym dlaczego na jednych fotografiach zwierzeta sa smutne, a na innych wygladaja na szczesliwe. Zara bardzo szybko sama zauwazyla, ze szczesliwe zwierzeta to te, które zyja na wolnosci.

















Na stronie SOS mozna znalezc wiele ciekawych zadan dla dzieci i informacji o orangutanach.




Orangutan (Pongo) – rodzaj dużych małp człekokształtnych. Wyraz Orangutan jest wywodzony od malajskiego Orang Hutan oznaczającego człowiek leśny.
Można je znaleźć jedynie w lasach deszczowych na Borneo i Sumatrze.
Orangutany są małpami nadrzewnymi, spędzającymi na drzewach niemal całe życie, poruszając się między koronami metodą brachiacji. Prowadzą dzienny tryb życia, w nocy przesypiają około 12 godzin. Grupy rodzinne tworzy samica. Orangutany są małpami o długich rękach (rozstaw ramion do 225 cm) i krótkich nogach. Samce są dwukrotnie większe od samic. Samice mogą dorastać do około 130 centymetrów i ważą około 45 kg, podczas gdy w pełni dojrzałe samce osiągają wysokość 180 centymetrów i ważą ponad 120kg.
Małpy te dożywają w stanie dzikim 35-40 lat, w niewoli do ponad 60 lat. Ciąża trwa 260 – 270 dni, rodzi się z reguły jedno młode o masie urodzeniowej 1200 – 1600 g. Matki opiekują się dziećmi przez 6 – 8 lat, dojrzałość płciowa jest osiągana w wieku 10 – 12 lat. (zródlo: Wikipedia)

Orangutany potrafią wytwarzać narzędzia i posługiwać się nimi. Gałęzie drzew wykorzystują do zbierania miodu, zrywania owoców. Patyki służą im do kopania, drapania się, jedzenia, czasem także jako broń w walkach. Uczą się poprzez obserwację. Zdarzyło się, że osobniki wypuszczane z ośrodków rehabilitacyjnych, samodzielnie odwiązywały skomplikowane węzły przy cumach łodzi i tratw, wskakiwały do łodzi i pływały po okolicznych rzekach. (zródlo WWF)




Orangutany sa gatunkiem zagrozonym, wpisanym do Czerwonej Ksiegi.
"Wycinka i wypalanie lasów, niekontrolowane pożary, głód, kłusownictwo i nielegalny handel orangutanami to śmiertelne zagrożenie dla przetrwania gatunku w naturze. Te łagodne i powolne stworzenia zbyt łatwo stają się łupem kłusowników i handlarzy. Orangutany zabija się dla mięsa, ich czaszki wykorzystuje się jako trofea i ozdoby. Wiele orangutanów ginie także ze względu na konflikty z ludźmi, którzy zabijają zwierzęta szukające pożywienia na polach uprawnych czy plantacjach. Orangutany są także odławiane w celach handlowych. Szczególnie dramatyczny przebieg mają polowania na małe orangutany. Nielegalni handlarze muszą zabić matkę, a często i resztę rodziny, aby schwytać maleństwo. Statystyki są przerażające. Na jednego orangutanka, który przeżywa gehennę odławiania i transportu, przypada 5, które umierają. A wszystko dzieje się po to, aby mały mógł zostać maskotką w jednym z bogatszych domów. Życie spędzone na łańcuchu przy budzie to koszmar dla każdego, wyrwanego naturze zwierzęcia. Bez naszego wsparcia, orangutany nie mają szans na przeżycie. Ratujmy je, zanim będzie za późno. Orangutany są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, wpisanym do Czerwonej Księgi. Chroni je zarówno prawo krajowe Indonezji, Malezji i Brunei , jak również przepisy międzynarodowe. Odławianie, zabijanie, kaleczenie, handel orangutanami są przestępstwem za które grozi kara grzywny i pozbawienia wolności." (Zródlo WWF)

Jezeli chcecie pomóc chronic te niesamowite zwierzeta, mozecie zrobic to na stonie SOS albo WWF 

Nie tylko czytalysmy o orangutanach, ale takze obejrzalysmy dwa ciekawe filmy dokumentalne. Filmy "lecialy w tle" gdy my tworzylysmy nasza orangutania sztuke. W zasadzie to wlaczylam je bardziej dla siebie niz dla Zary. Moja 4-latka byla jednak nimi bardzo zainteresowana. Zadawala mnóstwo pytan.






Aby utrwalic wiadomosci o tych niezwyklych zwierzetach, kolorowalysmy, wycinalysmy i naklejalysmy. 






Kolorowanki wydrukowalam ze strony artcraftgiraffe

Zrobilysmy swojego orangutana.






 Wzór do pobrania TUTAJ.


Zrobilysmy takze maski, a Zara wystraszyla w niej tate, gdy wrócil z pracy. 



Moja mala orangutanka.


Maski do pobrania ze strony SOS

Zrobilysmy tez collage - rodzine orangutanów w lesie.










Jezeli chcecie zrobic swoja rodzinke orangutanów wzór do pobrania znajdziecie TUTAJ.

Planujemy tez zrobic papierowy model orangutana. Swietny wzór znalazlam na stronie CANON.
Mozna tam znalezc wiele ciekawych modeli do wydrukowania i wyciecia i stworzyc wlasne dziela.
Orangutan jest juz wydrukowany. Czeka tylko na wyciecie i sklejenie.


zródlo: http://cp.c-ij.com


Dzisiejsze warsztaty przeprowadzilysmy w ramach projektu "Dziecko na warsztat", którego pomyslodawczynia jest autorka bloga Projekt Londyn 2014.




Zapraszam na pozostale blogi biorace udzial w projekcie! 
Wystarczy kliknac na logo, aby przeniesc sie na wybrana strone.


 

9 komentarzy:

  1. Piękne zdjęcia. Warta zauważenia akcja... Tak sobie czasami myślę, że tylko człowiek zdolny jest zniszczyć to co piękne... nie ponosząc przy tym pozornie żadnych konsekwencji... przykre to.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokladnie :( i tak jak napisalas POZORNIE. Istnieje calkiem realne zagrozenie, ze nasze dzieci gdy dorosna beda pokazywaly orangutany swoim pociecha juz tylko na zdjeciach. Albo co najwyzej w zoo.

      Usuń
  2. Szkoda, ze ta wystawa tak daleko...

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajne te Wasze orangutany ;)!! Śliczny obrazek wyszedł ;)!

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajnie, że tak rozbudowany warsztat zrobiłyście :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękne te zdjęcia. A maska taka realna, że naprawdę można się wystraszyć :)

    OdpowiedzUsuń
  6. przepiękna wystawa, sama bym chętnie poszła :)

    OdpowiedzUsuń
  7. super "lekcja" napewno 100razy wiecej z niej wyniesie niz siedzac w klasie nawet caly tydzien :P

    OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1