Translate

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Bożego Narodzenie w Peru - Dziecko na warsztat.

Grudzień to miesiąc, który chyba wszystkim kojarzy się ze swietami Bożego Narodzenia. W Dziecku na Warsztat to także swiateczny miesiąc. W zeszłym roku przygotowywalismy swiateczne dekoracje. Jeżeli jesteście ciekawi jak nam wyszły zapraszam TUTAJ. W tym roku Dziecko na warsztat wyruszyło w podróż do okola swiata, a w grudniu odwiedza Amerykę Poludniowa. Ponieważ u nas w domu od kilku tygodni gości Mis Paddington, który przybył do Londynu z najciemniejszych zakątków dalekiego Peru, postanowilysmy przyjzec się bliżej jego ojczyźnie i temu jak w dalekim Peru obchodzi się swieta.

Zaczelysmy od poszukania na mapie Ameryki Południowej, a następnie Peru. Sprawdzalysmy takze jak daleko mial Paddington z Peru do Londynu.


Ponieważ drukarka odmówiła posluszenstwa postanowiłam odrysować z mapy kontury Ameryki i Peru, a Zara to pokolorowała. Dodatkowo moje dziecię postanowiło narysować Paddingtona w Peru i strzalke na znak, ze wyruszył w podróż do Londynu.


Następnie (po wczesniejszym douczeniu się w necie) opowiadałam Zarze o tym jak wygladaja swieta Bożego Narodzenia w Peru.

Dowiedzialysmy się, ze Peruwianczycy nie ubierają choinki. "Zamiast tego tworzą własne wersje betlejemskiej stajenki. W stajence zawsze przygotowany jest żłóbek. Figurka dzieciątka Jezus wkładana jest tam tuż przed wieczerzą wigilijną. Wcześniej wszyscy idą do kościoła na uroczystą pasterkę.
O północy na znak radości z Bożego Narodzenia niebo rozświetlają sztuczne ognie, a w niemal każdym punkcie miasta rozbrzmiewają petardy. Wiele rodzin wznosi wtedy za nowonarodzonego Jezusa uroczyste toasty szampanem.
Jednym z ulubionych świątecznych przysmaków Peruwiańczyków jest indyk podawany z musem jabłkowym, a także kakao lub gorąca czekolada, którą popija się pochodzącą z Włoch babkę – panetone.
(W czasie popoludniowych zakupów calkiem przypadkiem znalazlysmy taka babke! Tak wiec jutro na deser bedzie babka i goraca czekolada.)
Popularny w Europie Święty Mikołaj w Peru jest znacznie mniej popularnych, gdyż jak w Hiszpanii prezenty dzieciom od wieków przynoszą tu raczej trzej królowie." Zródlo

"Pasterka zwana Mszą Koguta
Msza Święta tzw. Misa de Gallo (Msza Koguta) jest radosna i podniosła, pełna bożonarodzeniowych pieśni przy akompaniamencie wielu instrumentów. Dzieci przygotowują inscenizacje ewangelii, jasełka, czasami taniec pasterzy. Msza zwyczajowo rozpoczyna się od wniesienia figurki Jezusa i ułożenia jej w żłobku. Po liturgii będzie ona wiele razy dotykana przez wiernych, którzy w tak żywiołowy sposób okazują swą uczuciowość. Wokół ołtarza rozstawione są mniejsze bądź całkiem sporych rozmiarów figurki, które podczas Mszy doczekają się poświęcenia. Potem trafią do pustych żłobków w domowych szopkach. Ciekawostką jest to, że na Mszę można przyprowadzić zwierzęta domowe, jako że były one świadkiem narodzin Jezusa. Po kościele wszyscy składają sobie życzenia, ściskają się i całują. Peruwiańczycy są bardzo emocjonalni i z radością pokazują swe uczucia. Dla Europejczyków taki sposób bycia często jest szokujący." Zródlo


Postanowilysmy wiec peruwiańskim zwyczajem zrobić własna szopkę. 

Zaczelysmy od pomalowania kartonu na brązowo i zrobienia z niego szopki.


Gdy nasza stajenka wyschła przykleilysmy do dachu sianko i wylozylysmy nim stajenkę.Przykleilysmy przygotowane wcześniej przez Zarę choinki, ustawilysmy Swieta Rodzinę (z zeszlorocznej szopki) i zwierzaki wcześniej wybrane przez Zarę.
Tak wygląda nasza stajenka.
Zabawie nie bylo konca. Maly Jezusek jezdzil na osiolku, rozmawial ze zwierzetami, a takze chowal sie w cieniu palmy przed blaskiem gwiazdy, która przeszkadzala mu spac.Z ciekawostek na temat Bożego Narodzenia dodam także, ze "peruwiańskim przysmakiem podczas świąt Bożego Narodzenia są świnki morskie. Mięso tych zwierząt ma niewiele tłuszczu i jest tanie, dlatego może być świetną alternatywą dla wieprzowiny. Tradycja jedzenia świnki morskiej jest bardzo silna w andyjskich krajach. Na dowód tego, w katedrze w dawnej stolicy imperium Inków – Cusco, na obrazie przedstawiającym ostatnią wieczerzę, Chrystus i jego uczniowie jedzą właśnie świnkę morską." Zródlo


Zapraszam także na pozostałe blogi biorące udział w projekcie. Wystarczy, ze klikniecie na logo, a przeniesiecie się na wybrany blog.26 stycznia wybieramy się do Ameryki Północnej,
będziemy poznawać miedzy innymi jej muzyczny swiat.

11 komentarzy:

 1. Jak pięknie i świątecznie :-))
  Szopka genialna!! Widzę ze macie kolekcję zwierzątek z farmy :-)) MY TEŻ :-)))

  OdpowiedzUsuń
 2. nie wyobrażam sobie zjeść świnki morskiej, ale o kraj to obyczaj. Ale szopka piękna!

  OdpowiedzUsuń
 3. no prosze jak piękna szopka wyszła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szopka fantastyczna - gratuluję pomysłu, a Zarze wykonania!
  W Nowym Roku - wielu wspaniałych podróżniczych doświadczeń życzę i wielu dobrych chwil. Ewelina z Gdańska.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdybym jako dziecko miał takie zajęcia, to może teraz byłbym bardziej kreatywny... :))

  OdpowiedzUsuń
 6. i teraz mamy temat nieustających pytań w domu: zjadane świnki morskie podczas Bożego Narodzenia- wywołałyście debatę u nas w domu :)
  PS. przepiękna szopka i choinka

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładna szopka Wam wyszła. A świnkę morską to ja wolę przytulić niż zjeść ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się z Bartoszem - świetny pomysł na wspólne spędzanie razem czasu. To nie tylko pozwala Wam się do siebie zbliżyć, ale również Twoja córka zdobędzie umiejętności plastyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zazdroszczę takich świąt.

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1