Translate

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Zara dostała list od Indyjskiej Księżniczki Esry!


Pamiętacie jak w listopadzie przyszedł do Zary list od niedźwiedzia polarnego z zadaniami do wykonania? Zara była wówczas zachwycona! Wczoraj otrzymała kolejną przesyłkę, tym razem od Indyjskiej Księzniczki Esry. Jesteście ciekawi co napisała do Zary Księżniczka? Kopie listu zamieszczam poniżej."Witaj Kochana Zaro!


Nazywam się Księżniczka Esra i jestem Księżniczką z Hyderabadu, miasta z którego pochodzi Twój tata.  Nie wiem czy wiesz, ale do roku 1948 Hyderabad był księstwem, a nie jedynie miastem w Indiach. Panował w nim Mir Osman Ali Khan, dziadek mojego męza, księcia Mukkaram Jah. Osman Ali Khan jest uważany za najbogatszego człowieka na świecie. Jego majątek szacowany był na prawie 23 mld $. To bardzo, bardzo dużo pieniędzy!

Fortuną osobistą księcia było m.in. 100 mln dolarów w złocie, 400 mln dolarów w kamieniach szlachetnych, kolekcja samochodów, w skład której wchodziło 50 rolls royce'ów oraz liczne nieruchomości, których mimo usunięcia z tronu nie został pozbawiony. Właścicielem tak wielkiego bogactwa stał się przede wszystkim jako dziedzic linii władców księstwa oraz dzięki umiejętnym inwestycjom i wykorzystywaniu zasobów naturalnych swego państwa.
Powierzchnia rządzonego przez niego kraju była porównywalna z obszarem obecnej Wielkiej Brytanii. Po wsparciu, jakiego udzielił Albionowi podczas pierwszej wojny światowej przysługiwały mu najwyższe tytuły sojusznika monarchii oraz przywileje takie jak 21 salw honorowych oddawanych na powitanie przez armię brytyjską. Był fundatorem całych oddziałów i ich wyposażenia, m.in. szwadronów lotniczych.
Podczas swego panowania przyczynił się do unowocześnienia kraju, zajmującego centralne miejsce na mapie Indii i będącego ich największym księstwem. Budował linie kolejowe, przeprowadził elektryfikacje wsi, osuszał bagna i meliorował pustynie. Założył bank centralny i wobec dążeń innych księstw do niepodległości uzyskał zgodę metropolii na wprowadzenie własnej waluty (chciał niezależności, ale bez łączenia z innymi, hinduskimi w większości stanami). W 1947 r., w prezencie ślubnym dla następczyni brytyjskiego tronu, księżniczki Elżbiety, podarował wspaniały komplet biżuterii, na który składała się tiara oraz naszyjnik wysadzane brylantami i szmaragdami.
Pozostawił po sobie wiele reprezentacyjnych budynków, które stawiał w interesie prywatnym oraz publicznym, na terenie swego kraju, jak i w Delhi, stolicy Indii Brytyjskich. Jednak najbardziej imponuje dorobek edukacyjny - przestrzegał wydawania 11% budżetu na edukację właśnie. Podczas jego panowania powstały biblioteki, obserwatorium astronomiczne oraz uniwersytet krajowy. Wprowadził powszechny obowiązek ukończenia szkoły podstawowej, która była opłacana z jego kasy dla ludzi biednych.
W czasie drugiej wojny światowej sfinansował budowę okrętu wojennego dla marynarki australijskiej.
W momencie śmierci księcia w 1967 r. wartość jego majątku szacowano na ok. 1 mld dolarów, co wciąż stanowiło olbrzymią sumę (zwłaszcza po uwzględnieniu jego hojnego stylu rządzenia).
Mir Osman Ali Khan miał 34 dzieci i 104 wnuków, między którymi rozgorzała brutalna walka o majątek zakończona podziałem między spadkobierców.”*

Wiem, że za tydzień przylatujesz do Indii, do swojej rodziny w Hyderabadzie. Życzę Ci cudownych wakacji! Bardzo chciałabym się z Tobą spotkąc, ale wiesz ja już jetem strasz księzniczką mam już 78 lat i obecnie z moim mężem Księciem Mukkaram Jah mieszkamy w Turcji. Tym razem nie uda nam się więc z Tobą zobaczyć, postaramy się przy Twojej kolejnej wizycie u Amy odwiedzić Hyderabad.


Wiem, że uczysz się teraz o Azji. To świetnie! Turcja, państwo w którym mieszkamy, także znajduje się w Azji.

Mam dla Ciebie listę zadań specjalnych, jeżeli wykonasz wszystkie, albo przynajmniej większość z nich będzie na Ciebie czekała niespodzianka. Nie powiem Ci kiedy ją dostaniesz, może już w Indiach, może w samolocie w drodze powrotnej do domu, a może dopiero w Londynie. Nie powiem Ci kiedy, to moja tajemnica, ale obiecuję Ci, że otrzymasz specjalną niespodzianke!

A więc do dzieła!!!

1.    Przygotuj lapbook o Azji.
2.     Przygotuj lapbook o Indiach.
3.     Ułóż puzzle o Azji.
4.     Dowiedz się jakie zwierzęta żyją w Indiach, dopasuj ich karty do figurek. Jestem pewna, że znajdziesz takie w swoim domu.
5.     Dowiedz sie jaki ptak jest narodowym ptakiem Indii I przygotuj prace plastyczną na jego temat. Możesz zapytać taty J
6.     Dowiedz się jaki kwiat jest narodowym kwiatem Indii I przygotuj prace plastyczną na jego temat.
7.     Dowiedz się jakie zwierzę jest narodowym zwierzęciem Indii I przygotuj pracę plastyczną na jego temat.
8.     Poznaj najpopularniejsze indyjskie potrawy (pewnie juz je znasz), a w czasie pobytu u Amy koniecznie ich spróbuj!
9.     Odwiedź wystawę w V&A Muzeum w Londynie, możesz na niej zobaczyć z jakich pięknych materiałów były szyte sukienki Indyjskich Księżniczek.
10. Odwiedź ZOO w Hyderabadzie, znajdziesz tam narodowe zwierzę i ptaka Indii. Zrób sobie z nimi zdjęcie.
11. Odwiedż Salar Jung Museum – co Ci sie w num najbardziej podobało?
12. Odwiedź Golkonda Fort I zobacz pokaz laserów.
13. Odwiedz Taj Falaknuma Palace – to pałac dziadka Mir Osmana Ali Khana. Przez wiele lat stał zamknięty, aż w końcu przy mojej pomocy został otwarty dla turystów, dzisiaj znajduje się w nim hotel. Przepiękny hotel.
14. Obejrzyj z rodzicami film o Falaknuma Palace.
15.  Odwiedz Pałac Chowmahalla.
16. Zobacz Charminar I narysuj jego rysunek.
17. Odwiedz Lumbini Park I zobacz przepiekny pokaz laserów i fontan.
18. Przygotuj pamietnik z podróży, możesz poprosić o pomoc mamę lub tatę.
19. Naucz się indyjskiej piosenki.
20.  A przede wszystkim CUDOWNIE SIE BAW!!! Niech to będą niezapomniane wakacje!!!


Wysyłam Ci lalkę w Indyjskim stroju, mam dokładnie takie samo sari jak ona! Zabierz ją ze sobą do Indii I pokaż jej te wszystkie ciekawe miejsca, które będziesz odwiedzała.


Udanych wakacji kochana Zaro!!!
                                        Księżniczka Hyderabadu Esra"


Radość ponownie była niesamowita! Po pierwszych emocjach padło pytanie

"Mamuś to wygląda bardzo podobnie jak list od niedźwiedzia polarnego! Przyznaj się to Ty to napisałaś!!!"

Nie przyznałam się.

Mimo, że Zara nie do końca wierzy w autentyczność listu, sprawił on jej olbrzymią przyjemność, a za rozwiązywanie zadań zabrała się w kilka sekund i cały dzień się nimi zajmowała. No może z mała przerwą gdy to Księżniczka Esra z Hyderabadu (tak nazwała lalkę) została przedstawiona Księżniczce Elzie z Arendelle. Księżniczki wypiły herbatę i porozmawiały. Esra zaprosiła Elzę do Indii, więc obie będą z nami podróżowały za tydzień.


Godzina mojej pracy i niekończąca się lekcja geografii i historii w atmosferze magii i tajemnicy!

Mam już pomysł na to jaką niespodziankę dostanie Zara i kiedy to nastąpi! Będzie zachwycona! Jestem tego pewna!!!
W listopadzie do Zary przyszła paczka z zadaniami od niedźwiedzia polarnego. Było to przed wyjazdem do Rovaniemi. 

* Informacje o Nizamie znalazłam TUTAJ

3 komentarze:

  1. Lalka piekna, a pomysl super. Zgapie, jak bedziemy podrozowac :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zainspirowalas mnie tymi listami ;) .Juz obmyslam plan jak zainteresowac moje dzieciaki przed podroza do Lizbony, aby nie bylo to nudne lazenie po miescie. Spokojnego i udanego wypoczynku w Indiach, aby Zarze udalo sie wykonac wszystkie zadania :). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1