Translate

wtorek, 14 czerwca 2016

Poznajemy ptaki.

1-go kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ptaków. Święto zostało ustalone w 1906 roku, podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa z 19 marca 1932 roku. Polska przystąpiła do konwencji w 1932 roku.

Na świecie żyje około 10 tyś gatunków ptaków, z czego ponad 1250 gatunków - czyli 13%!  jest zagrożonych wyginięciem. W Polsce występuje około 350 gatunków.

Z tej okazji tego dnia postanowiłyśmy poszerzyć naszą wiedzę o ptakach. Poniżej małe sprawozdanie tego co robiliśmy. Od naszych ptasich zabaw upłynęły już ponad 2 miesiące były to jednak niezwykle aktywne miesiące przez co powstało trochę zaległości na blogu. Kilka postów czeka w kolejce na publikacje. Mam nadzieję, że zdążą pokazać się światu zanim spadnie pierwszy śnieg.

Zabawę z ptakami rozpoczęłyśmy od poznania ich budowy. W tym celu wydrukowałam Zarze karty 3-stopniowe Montessori i karty z informacjami o częściach ciała. Zara mówiła z jakie części ciała ma ptak, następnie szukała odpowiednich kart z podpisami, bez podpisów i samych podpisów, a ja czytałam jej o danej części ciała. W międzyczasie układała także puzzle "Części ciała ptaka", które przygotowałam dla niej z pianki kreatywnej.


Dobrą zabawą okazało się także pisanie po śladzie i samodzielne wyszukiwanie danej części ciała.

A oto moje puzzle :)

Gdy już poznałyśmy budowę ptaka, przeszłyśmy do rozpoznawania (wiele z nich Zara już zna) różnych gatunków ptaków. Zara dopasowywała karty do figurek Safari i Schleich, które akurat miałyśmy.

W czasie zabawy kartami, Zara zwróciła uwagę na fakt, że ptaki różnią się dziobami. Postanowiłam więc temat nieco zgłębić.

Po dziobach przeszłyśmy na chwilę do skrzydła.


Czytałyśmy też globalnie, pisałyśmy po śladzie i bawiłyśmy się literkami.


Zara ćwiczyła pisanie, na zalaminowanych kartach pracy. Używała mazaka suchościeralnego, dzięki czemu zabawę mogła powtarzać tyle razy ile miała na to ochotę.


Wycinałyśmy, naklejałyśmy i dzieliłyśmy ptaki ze względu na rozmiar.
Grałyśmy w memory o zwierzętach Tatrzańskiego Parku Narodowego, tym razem jednak bawiłyśmy się tylko ptakami.
Były urodziny ptaków, śpiewanie 100 lat i tort ułamkowy.


Dzień ptaków rozpoczęłyśmy od spaceru do lasu, gdzie nad wodą widziałyśmy kaczki, gęsi i łabędzie. Ponieważ było to cotygodniowe spotkanie dzieci edukacji domowej, Zara była bardziej zainteresowana zabawą z przyjaciółmi niż ptakami. Co zresztą doskonale rozumie.Nie byłybyśmy sobą gdybyśmy trochę w temacie nie poczytały.

Rodziny Animalium nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Uwielbiamy tę serię.

Czytałyśmy także rozdział poświęcony ptakom w "Illustrated Book of Nature" wydawnictwa Usborne. Przepiękna książka! Polecam!!!

"Księga zwierząt" Wydawnictwa Olesiejuk, ponownie nas nie zawiodła.
Przygotowałyśmy ptaszki z hama beads.

Zara zrobiła także prace plastycznych.


Przy okazji nauki o ptakach, poznałyśmy także cykl rozwoju kurczaka. Był to osobny 21-dniowy projekt, który postaram się niebawem opisać.

Macie jakieś ciekawe propozycje zabaw poszerzające wiedzę o ptakach? Może znacie interesujące filmy, które spodobają się 6-latce? Prowadzicie blog i opisywaliście Wasze ptasie zabawy? Bardzo proszę zostawcie link w komentarzu, odwiedzę Was z przyjemnością!

Pomysły na zabawę z ptakami w roli głównej zbieramy na naszej tablicy Pinterest, do jej śledzenia serdecznie zapraszam!2 komentarze:

  1. Cudowny warsztat, szalejecie dziewczyny! Normalnie chyba wroce do UK i CI podrzuce dzieciaki na lekcje, bede miala troche spokoju ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Łał! Jesteście boskie dziewczyny

    OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1