Translate

wtorek, 20 sierpnia 2019

Wakacyjny projekt "Królestwo" - Grzyby.

Grzyby to już trzecie królestwo, którym zajmujemy się w ramach wakacyjnego projektu, zorganizowanego przez Ilonę z "Kreatywnym okiem". O grzybach uczyłyśmy się już jakiś czas temu bardzo dokładnie.
 Ostatnie tygodnie nie były dla nas łatwe... Walczyłyśmy o życie naszego ukochanego króliczka - o czym wspominałam ostatnio i niestety tą walkę przegraliśmy. Pierwsze dni po jego odejściu były bardzo ciężkie i nauka o czymkolwiek była ostatnią rzeczą na jaką miałyśmy ochotę. 
Potem były wakacje w Amsterdamie, więc czasu znów nie było.

Dlatego tym razem opowiem Wam o tym jak poznawałyśmy grzyby głównie kilka miesięcy temu. Teraz wcześniej zdobytą wiedzę tylko odświeżyłyśmy. 
Ci z Was którzy zaglądają do nas regularnie doskonale wiedzą, że jedne z naszych ulubionych warsztatów organizowane są w Chelsea Physic Garden w Londynie. Zajęcia zawsze są bardzo interesujące i zarówno Zara jak i ja uwielbiamy je.Warsztaty o grzybach odbyły się jesienią zeszłego roku.

Jeszcze przed rozpoczęciem zajęć miałyśmy okazję przejrzeć przygotowane dla nas, bardzo ciekawe książki.
Później było krótkie wprowadzenie i omówienie planu zajęć.

 Jednym z zadań jakie dzieci (i zainteresowani dorośli) mieli do wykonania było założenie hodowli boczniaka różowego. Wszyscy dostaliśmy rolki papieru i musieliśmy wlać do niego gorącą wodę (ale nie wrzątek).

 Gdy rolka nasiąkała wodą trzeba było poczekać aż uzyska idealną temperaturę.
Dzieci jednak nie nudziły się. Dostały kolejne zadanie do wykonania. Musiały pokroić grzyby.


Gdy wszystkie grzyby zostały już pokrojone przyszedł czas na ich duszenie i doprawienie. Gotowaliśmy przekąskę dla całej naszej grupy. Udała się znakomicie!Był czas na prace z mikroskopem.


 Był czas na rysowanie.
Gdy temperatura naszego papieru była już odpowiednia, wróciłyśmy do naszej hodowli.


Pokazano nam jak nasza hodowla powinna się rozwijać.

Gdy wszystko było już gotowe poszliśmy na spacer do ogrodu aby poszukać grzybów. Znaleźliśmy ich całkiem sporo. W czasie spaceru nasz przewodnik opowiadał nam bardzo ciekawe historie i odpowiadał na wszystkie pytania.


Na koniec wykonaliśmy jeszcze modele z gliny.
Malowaliśmy także grzybowymi pieczątkami.

Nasza domowa hodowla grzybów doczekała się plonów. Niestety nie mogę znaleźć zdjęcia. Wyglądało to mniej więcej jak na fotografii z Wikipedii. Nasze zbiory były jednak trochę mniej dorodne. 


Źródło: Wikipedia
Jakiś czas temu robiłyśmy doświadczenie z drożdżami - tuczyłyśmy balonik. Możecie o tym przeczytać TUTAJ.Bardzo proste i niezwykle spektakularne doświadczenie.


Tym razem przejrzałyśmy tylko książki i zagrałyśmy w memory.


 16 komentarzy:

 1. Fantastyczne zajęcia! Moje dziecko byłoby zachwycone:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny projekt, bardzo mi się podoba taka edukacja 💙

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tu nie kochać nauki, kiedy zostanie podana w takiej formie, angażującej i tłumaczącej. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ kapitalne zajęcia! Zajmowanie się grzybami z tylu stron, i te zabawy: lepienie, stemple, malowanie! Super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak właśnie wiedza powinna być wykładana. Chyba nie ma dziecka, ktorego te zajęcia by nie zaciekawiły.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam grzyby jeść i zbierać, choć nie znam się na nich dobrze! Fajny projekt dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne warsztaty, nie słyszałam o takich wczesniej

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chcemy zbierać grzyby musimy posiadać ogromną wiedzę na ich temat. Tutaj widać, że znacie się na tym.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszędzie powinny być takie zajęcia :) Sama bym się na takie przeszła, bo to bardzo ciekawe :) Ja uwielbiam zbierać grzyby, ale oczywiście te jadalne - borowiki, kozaki, podgrzybki. Jeść już mniej :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Brown�s state if your dog proclaimed the fact that the fresh lower leg left designed for very smooth movements including a a lesser amount of difficult sprinting type. https://imgur.com/a/dQ3YSex https://imgur.com/a/uJy51Pk https://imgur.com/a/JRweVYC https://imgur.com/a/4MuBeGw https://imgur.com/a/hN3KzNh https://imgur.com/a/bG5bypC https://imgur.com/a/P1UyOWf

  OdpowiedzUsuń
 11. ja uwielbiam spędzać czas z rodziną co wakacje razem gdzieś jeździmy. Zawsze mam jednak takie dziwne przeczucia i wolę nas na podróż dodatkowo ubezpieczać. Też tak macie?? Ja polecam skorzystać z ofert na stronie https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ bardzo dużo ciekawych ofert różnych ubezpieczeń.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny wpis - dużo wartościowych zdjęć i informacji. Ja bardzo lubię wyjeżdżać z rodziną do Czech, tamtejsze lasy również obfitują w sporo ciekawych miejsc, gdzie można uzbierać spore prawdziwki lub koźlaki. Polecam tylko wcześniej wykupić odpowiednią polisę, np. na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-turystyczne/kalkulator/ . Możemy być pewni, że w razie jakichś problemów, unikniemy wysokich kosztów leczenia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1