Translate

sobota, 28 października 2017

Greckie malarstwo wazowe - "Bliżej sztuki".

Plan na październikowy projekt "Bliżej sztuki" miałam nieco inny, ale jak to często bywa - plan planem, a życie życiem...

Ponieważ, w październiku zajmujemy się Grecją, a w szczególności Starożytną Grecją, ostatecznie postanowiłam połączyć oba projekty i skupić na na starożytnej sztuce zdobienia waz, czyli malarstwie wazowym. Skupiłyśmy się na stylu czarnofigurowym, ale dowiedziałyśmy się też trochę o stylu czerwonofigurowym.

 Styl czarnofigurowy to sposób dekorowania naczyń ceramicznych, stosowany w Starożytnej Grecji. Technika polegała na użyciu firnisu. Artysta malował nim postaci, przedmioty, wzory, które następnie po wypaleniu nabierały czarnego koloru, a reszta naczynia - czerwonego koloru. Styl powstał najprawdopodobniej na Koryncie w VII/VI w p.n.e.

Cechy charakterystyczne stylu czarnofigurowego to:

- użycie 2 kolorów: czerwonego i czarnego
- skromne dekoracje
- przejrzysta kompozycja
- zdobienia przedstawiające bogów i herosów, sceny mityczne i biesiadne.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w Wikipedii.Po przeczytaniu kilku informacji greckiej sztuce zdobienia waz, udałyśmy się na spacer do British Museum w Londynie, gdzie między innymi mogłyśmy zobaczyć wspomniane wazy na własne oczy.
Po powrocie do domu Zara stworzyła swoje wazy. Początkowo planowałyśmy tworzyć także z gliny, albo techniką paper mache, niestety czas nie był naszym sprzymierzeńcem. Moja siedmiolatka pokolorowała więc tylko wazę, a także zrobiła swoją z kartonu.

Tworzyłyśmy w ramach projektu "Bliżej sztuki".Grecję poznajemy w ramach projektu "Mali Podróżnicy".
1 komentarz:

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1