Translate

wtorek, 9 lipca 2019

Wakacyjny projekt edukacyjny "Królestwo" - Bakterie część 1.

Od miesięcy nie ma nas na blogu i najwyższy czas coś z tym zrobić! Gdy Ilona z bloga Kreatywnym Okiem ogłosiła nabór do projektu "Królestwo" wiedziałam, że musimy wziąć w nim udział.

Początek nie był dla nas łatwy. Obie z Zarą jesteśmy od kilku dni bardzo mocno przeziębione, boli nas gardło i mamy gorączkę (39-40C). Dodatkowo w zeszłym tygodniu zmiksowałam sobie palec... (nie róbcie tego!!!) i pracowałam przez cały dzień, a właściwie to dzień i pół nocy. Ale dałyśmy radę! Tematu jeszcze nie wyczerpałyśmy i w przyszłym tygodniu będzie część druga, na którą już teraz serdecznie zapraszamy!

KRÓLESTWO 


to wakacyjny projekt edukacyjny, prowadzony jednocześnie na kilku blogach. Co dwa tygodnie będziemy poznawać poszczególne królestwa świata ożywionego.

Daty i tematy publikacji.


09 lipca - Bakterie
23 lipca - Protisty
06 sierpnia - Grzyby
20 sierpnia - Rośliny
03 września - Zwierzęta


BAKTERIE


Naszą przygodę z bakteriami rozpoczęłyśmy od obejrzenia na Netflix 2 odcinków "The Magic School Bus":
- "The Magic School Bus Inside Ralphie" (sezon 1)
- "The Magic School Bus in a Pickle" (sezon 2)

Jeśli jeszcze nie znacie tego serialu dla dzieci, serdecznie polecamy!

Gdy już obejrzałyśmy bajki, moja 9 latka przeczytała mi fragmenty e-podręcznika do biologii, w którym to znalazłyśmy dużo ciekawych informacji. 

Bakterie kojarzą nam się zwykle przede wszystkim z tymi chorobowymi, a przecież występują wszędzie i nie są dla nas zawsze niekorzystne. Znajdziemy je w wodzie, glebie i w powietrzu, w naszym organizmie znajduje się około 2 kg bakterii! Ponieważ są one maleńkie, nie można ich zobaczyć gołym okiem, a jedynie w powiększeniu dobrego mikroskopu. 
Jeśli nabralibyśmy na łyżeczkę od herbaty wody ze stawu, znajdowało by się w niej około... UWAGA miliona bakterii!!! 

Wić (flagellum) to bakteria z ogonkiem, która w czasie jednej sekundy może przepłynąć odległość równa 100-krotnej długości własnego "ciała".

Jedna bakteria E.coli dzieli się na 2 w zaledwie 20 minut. Może się wydawać, że nie jest do duża prędkość, ale w ciągu zaledwie 12 godzin daje to liczbę 70 bilionów!

W naszym najbliższym otoczeniu najwięcej bakterii występuje na klamkach, uchwytach w autobusach i tramwajach, powierzchniach telefonów i klawiaturze komputerów, a w kuchni na deskach do krojenia, ścierkach i gąbkach. Badania wykazują, że zwykle znacznie od nich "czyściejsze" są deski i muszle klozetowe.


Postanowiłyśmy zaobserwować zmiany zachodzące podczas kiszenia buraków. Z bajki "The Magic School Bus" Zara już wiedziała, że za proces kiszenia odpowiedzialne są bakterie (bajka była o ogórkach).

Co było nam potrzebne?


- świeże buraki
- woda
- słoik
Instrukcja


1. Do słoika włożyłyśmy umyte i pokrojone w plasterki buraki.


2. Zara nalała następnie do niego tyle przegotowanej, ciepłej wody, aby przykryć buraki.3. Zakryłyśmy słoik czystą chusteczką i postawiłyśmy naszą hodowlę w szafce - aby bakterie miały ciepło i ciemno.

4. Przez kolejnych 5 dni obserwowałyśmy zmiany w wyglądzie, smaku i zapachu wody oraz buraków.

Już 2 dnia woda w słoiku zmętniała, 3 dnia zaczęła nabierać ostrego zapachu, a 5 dnia smak zaczął być wyraźnie kwaśny. Oznacza to, że bakterie znacznie zwiększyły swoją liczebność i intensywnie prowadziły czynności życiowe. Kwaśny smak pochodzi od wytwarzanego przez bakterie kwasu mlekowego.

To jeszcze nie koniec naszych eksperymentów z bakteriami, zapraszamy ponownie w przyszłym tygodniu!

Zara zaczęła też czytać bardzo ciekawą książkę o bakteriach, ale o niej również opowiem więcej za tydzień.


Pomocna w zdobywaniu wiedzy okazała się też jak zwykle platforma Twinkl, więcej z materiałami z tej strony będziemy pracować w przyszłym tygodniu.

Zapraszamy na blogi pozostałych uczestników projektu!4 komentarze:

 1. No w końcu wróciłyście! I to od razu z rozmachem! Mam nadzieję, że teraz będziesz częściej dzielić się ze wszystkimi arcy-ciekawymi poczynaniami Żary.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę doczekać się na drugą część

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie mogę się doczekać co jeszcze wymyśliłyście <3 Nigdy nie kisiłam buraczków. Ale efekty są bardzo szybkie i dzieciaki moment łapią takie informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczny pomysł na kreatywne spędzanie czasu!

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1