Translate

środa, 10 września 2014

Tall Ships Festival w Londynie

Mieszkamy w Londynie, tuz nad brzegiem Tamizy. Przez ostatnich kilka dni, na rzece panował niezwykły ruch, a plywajace po niej żaglowce zapierały dech w piersiach. To wszystko za sprawa Tall Ships Festival, który mial miejsce od 5-go do 9-go września. Jest to największa tego typu impreza od 25 lat.
Na festiwal przyplynely 54 jednostki z całego swiata, m.in. Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Rosji, Kanady i Polski.

Mnie najbardziej ucieszyl widok naszego polskiego żaglowca - Daru Mlodziezy!
Ale o tym dokładniej za chwilkę.Festiwal odbywał się w czterech, róznych miejscach:
- Maritime Greenwich - 
główna scena festiwalu

- Royal Arsenal Woolwich -
 druga co do wielkości scena festiwalu. Cumowali tutaj największe żaglowce klasy A i B.

- Greenwich Penisula -
cumowały tutaj żaglowce klasy A

- Wood Wharf, Canary Wharf -
Tutaj zobaczyć mozna bylo najwięcej zaglowcow klasy C i D.

Festiwal to nie tylko plywajace po rzece żaglowce, to także liczne imprezy towazyszace.
Muzyka, atrakcje dla dzieci, spacerujący po wioskach przebierancy: piraci, marynarze, syreny morskie. To konkursy, wesołe miasteczka, fajerwerki po zachodzie slonca i rejsy na pokładzie prawdziwego żaglowca (wcześniej zarezerwowane). Mozna bylo także wejsc na pokład kilku żaglowców i zobaczyć jak wygladaja te przepiękne statki "od srodka".

Oczywiście poszlysmy z Zara poogladac statki, chcialysmy wejsc na pokład rosyjskiego żaglowca, który wygladal jak statek piracki. Niestety kapitan zrobił przerwę w zwiedzaniu. Powiedziano nam, ze za okolo 1-2 godziny będzie wiadomo, czy zwiedzanie będzie jeszcze w ogóle możliwe. Dlatego zrezygnowalysmy. Moze za rok dopisze nam szczescie.


 

 Na dzieci czekało wiele atrakcji.

Pieciodniowy festiwal został ukoronowany wielka parada zaglowcow. To bylo cos naprawdę przepięknego! Paradę ogladalismy z własnego okna, które okazało się najlepszym punktem widokowym.
Nie potrafię Wam opisać jak się ucieszyłam i jak dumna się czułam, gdy zobaczyłam, ze na czele plynie nasz polski Dar Mlodziezy! Moim zdaniem najpiekniejszy żaglowiec jaki bral udział w tegorocznym festiwalu.
Zresztą sami zobaczcie i oceńcie!


Rosyjski żaglowiec oddal salwę armatnia w kierunku publiki.
Wygladalo to niesamowicie.

Polski żaglowiec odniósł sukces zanim jeszcze wpłynął do Greenwich. Zajął pierwsze miejsce w swojej klasie w odbywających się w ramach imprezy regatach z Falmouth do Greenwich, a w ogólnej klasyfikacji zajmuje bardzo dobre trzecie miejsce.

W ramach imprezy można bylo takze zobaczyć m.in. Glorianę, barkę wiosłową Jej Królewskiej Mości, w eskorcie tradycyjnych łodzi wiosłowych.

Tall Ships Festival to tylko część z obchodzonego przez cały miesiąc festiwalu Tamizy „Totally Thames”. Impreza to ponad 100 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w wielu miejscach położonych nad rzeką.
Chętni mogą zobaczyć ponad 20-metrowego hipopotama, pływającego po Tamizie, obejrzeć spektakle grup teatralnych czy wziąć udział w wieczornych seansach filmowych nad rzeką. O Tamizie napisze wiec pewnie jeszcze nie raz w najbliższych dniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1