Translate

sobota, 1 sierpnia 2015

Wyprawka pierwszoklasisty - edukacja domowa - TROPICIELE.

Do rozpoczęcia roku szkolnego w Polsce został jeszcze miesiąc, w Anglii miesiąc i tydzień, a w naszej szkole domowej zaczynamy od poniedziałku. Tak naprawdę nigdy nie przerwaliśmy bo Zara dopytywała o nowe projekty. Ostatnio pisałam o zabach i dinozaurach. Tymi drugimi nadal się zajmujemy. Od poniedziałku zaczniemy jednak zabawę z nowymi podręcznikami - podręcznikami pierwszoklasisty. Zgodnie z polskim systemem Zara od września zaczynałaby zerowke, zgodnie z angielskim jest juz w pierwszej klasie, w kwietniu skonczyla 5 lat. 

W UK dzieci bedace w edukacji domowej nie maja obowiązku realizowania programu, nie musza tez zdawać egzaminów. My mamy pod ręka oba programy: polski i angielski. Nie trzymamy się ich kurczowo, ale w wiekszosci realizujemy oba. Nie siedzimy przy tym przy biurku po kilka godzin dziennie, a jedynie kilka godzin tygodniowo.

Z moich pobieżnych planów wynika, ze zaczynając rok szkolny w sierpniu, powinniśmy przerobić program najdalej w okolicach Wielkanocy. Jednocześnie w programie naszej pracy uwzględniam prawie miesięczne wakacje we wrześniu (wszyscy wracają do szkoly, podrozowanie ponownie wiec robi się przyjemne, a ceny wracają do normy). Miesięczne wakacje w grudniu - zyjemy atmosfera swiat, pieczemy, gotujemy, chodzimy na swiateczne markety, odwiedzamy wioski Mikołaja, robimy dekoracje swiateczne, uczymy się kolend. Trzytygodniowe wakacje w styczniu - lecimy na wakacje do Indii. 

Wyprawka pierwszoklasisty.


Z jakich podrecznikow będziemy korzystać? W domu mamy mieszankę ksiazek i podrecznikow polskich i angielskich. Ponownie, nie realizujemy ich zwykle od deski do deski - tak przynajmniej bylo w zeszłym roku. Wybieramy to co nas najbardziej interesuje. Często temat poruszony w podręczniku i omówiony na jednej stronie owocuje u nas kilku lub kilkunastodniowym projektem. Tak bylo np. przy okazji dinozaurów. W Tropicielach dla zerówki na 4 stronach były zadania związane z dinozaurami. W zasadzie tylko ich rysunki i kolorowanki, lub pisanie po sladzie. Zara zainteresowała się tematem i dzisiaj rozpoznaje kilkanaście dinozaurów, wie także czym się zywily. Tematu nadal nie wyczerpaliśmy. 


Od dzisiaj co sobotę bede Wam pokazywała z czego korzystamy w naszej edukacji domowej.Zaczynamy od Tropicieli.

TROPICIELE - Klasa I


Na powyższym zdjęciu widać co znajduje się w boksie dla pierwszoklasisty. Przyjrzyjmy się teraz wszystkiemu z bliska,Ksiazeczka na dobry początek.Zadania podzielone na 10 dni - 10 lekcji. Poziom trudności to zawsze kwestia indywidualna. Moim zdaniem zadania sa śmiesznie proste (pisze jako matka dziecka, które przerabia podręczniki "rok wcześniej"), ale pewnie o to tez chodziło, aby zachecic, a nie zniechecic malego ucznia.


Podręcznik 1-5Podręcznik 1

Podręcznik 1

Podręcznik 2

Podręcznik 3

Podręcznik 4

Podręcznik 5


Kilka stron z podręcznika nr 5.
KARTY CWICZEN (1-5)


MATEMATYKA

W zestawie Tropiciele bardzo mi się podoba podział na dni. Na każdej stronie na dole jest zaznaczone, w którym dniu nauki zadania powinny zostać wykonane. Podecznik laczy się tematycznie z matematyka i reszta cwiczen. Na zdjęciu poniżej sa podane dwa dni 24 i 26, wynika to z tego, ze sa to dodatkowe zadania umieszczone na końcu ksiazki - 2 na jednej stronie.
Taki podział na dni moze byc świetna pomoca dla osób, które nie bardzo wiedza jak się zorganizować  i ile materialu przerabiac w danym dniu.


WYPRAWKA

Wyprawka to zadania plastyczne, karty pracy, wycinanki, wypychanki, gry itd. itp.

ZAJECIA KOMPUTEROWEZESZYT DO CWICZENIA W PISANIU
ZESZYT Z CWICZENIAMI MATEMATYCZNYMI

KARTY PLASTYCZNE
LEKTURY DO SLUCHANIA


Sa to kilku-, kilkunasto-, minutowe sluchowiska.

  Przykladowo:

- M. Kownacka "Plastusiowy pamietnik". - 1:58
- J. Brzechwa "Sojka" - 2:03
-H.CH. Andersen "Nowe szaty cesarza" - 12:27


Tropicieli uzywalismy w zeszłym roku, bylismy zadowoleni dlatego pozostajemy przy tych samych podręcznika także w tym roku. Poziom moim zdaniem troche zanizony, ale tak jak wspomnialam to kwestia indywidualna. Dla nas Tropiciele to nie wyrocznia, a jedynie ciekawe urozmaicenie. 

Polecamy!

Za tydzień

"Kocham czytac" - J. Cieszynskiej.

Zapraszam! 
3 komentarze:

  1. Nigdy nie zastanawiałam się nad edukacją synka w domu, bo niestety nie mam takiej możliwości. Jednak chętnie przyjrzałam się tej wyprawce. Może w przyszłości będziemy korzystać z podobnych pomocy w domu. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli już mowa o wyprawce szkolnej, to gdzie zaopatrzyłaś się w książki i pomoce naukowe? Ja, sporo podręczników zamówiłem w księgarni internetowej https://ksiegarnia.pwn.pl/wydawca/Nowa-Era,w,69501018 (posiada spory wybór książek w atrakcyjnych cenach)

    OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1