Translate

piątek, 14 sierpnia 2015

Kosciol Najswietszego Serca Pana Jezusa w Stegnie.

Kosciol w Stegnie ma niepowtarzalny urok. Zajrzalysmy tam tylko na chwilkę, bo niestety byl juz zamykany. Szachulcowy kosciol rzymskokatolicki Najswietszego Serca Pana Jezusa, został zbudowany przez protestantów w latach 1681-1683.


"Obiektem, który latem przyciąga najwięcej zwiedzających, są organy. Kunsztowny prospekt organowy został uratowany z pożaru poprzedniego kościoła, zaś same organy pneumatyczne pochodzą z 1914 roku, ale ich historia rozpoczęła się 10 lat wcześniej, kiedy to z Berlina przybył Otto Conrad. Podziwiał wyborny prospekt instrumentu, jednak szukał możliwości, aby zbudować wówczas najnowocześniejsze organy pneumatyczne z wolną kombinacją. Conrad postanowił więc zakupić odpowiedni sprzęt - poprosił o pomoc władze Gdańska. Te odmówiły. Oto, jak jego starania opisuje jego syn, Verner Condrad: Ojciec samodzielnie zbierał datki, dawał koncerty... i tak przez 9 lat uzbierał 1//2 potrzebnej kwoty, (czyli 7000 marek w złocie).”Wówczas po raz kolejny zwrócił się o pomoc do władz Gdańska.” Udało się! Organy zostały wykonane przez firmę Schlag und Sohne ze Świdnicy. Posiadają 32 głosy oraz 2 rzędy registrów wysuwanych i 1 ręczny. Dodatkowo wmontowano tzw. Rollschweller. Urządzenie to pozwala na włączenie poszczególnych głosów przez obracanie nogą wałka. Dzięki wszystkim tym dodatkom osoby niepełnosprawne, w tym niewidome, a nawet ociemniałe wykonują na świdnickich organach koncerty! Instrument oddano do użytku 3 dni przed wybuchem I w.ś. Kilka lat później, organista i jego syn wyłącznie na podstawie instrukcji skonstruowali duży wentylator Ventus." - Wikipedia


3 komentarze:

  1. Na żywo robi jeszcze większe wrażenie. Lubię tam wracać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Choć nie po drodze nam do kościoła jako instytucji... tak Twoje zdjęcia sprawiają że mam ochotę go odwiedzić! Te freski... te organy... Pięknie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Niesamowicie wygląda wewnątrz. Ależ musi robić wrażenie na żywo!

    OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1