Translate

sobota, 19 listopada 2016

Projekt "Nasza Polska" - Część 1 - Geografia i symbole narodowe.

"Nasza Polska" to projekt organizowany przez Anię z bloga Mądre Dzieci. Zabawę w projekcie zaczynamy z bardzo dużym opóźnieniem, ale mamy nadzieję, że już teraz wszystko będzie szło planowo. Tematem przewodnim wrześniowej "Naszej Polski"była geografia. Zobaczcie w jaki sposób ją poznawałyśmy. Rozmawiałyśmy o górach, morzu, jeziorach, położeniu Polski na mapie Europy i świata, rozmawiałyśmy o województwach i sprawdzałyśmy gdzie już byłyśmy, a gdzie być byśmy chciały. Rozmawiałyśmy jednak także ogólnie o Polsce, o godle, fladze i hymnie narodowym.

Większość naszych zabaw o Polsce będzie się opierała na 3 książkach Wydawnictwa Olesiejuk, a mianowicie "Mój pierwszy atlas Polski", "Klub małych podróżników. Podróże dookoła Polski" i "Polska do kolorowania". Przy poszczególnych tematach będziemy czasami dodawać także i inne pozycje.
Zara wie jak wygląda mapa Polski, jej flaga i godło, mimo to postanowiłam powtórzyć także i te informacje. Zaczęlīśmy od przejrzenia Atlasu Polski. Podróżując po kolejnych województwach, szukałyśmy miejsc, w których Zara już była. Uzbierało się ich całkiem sporo, jak na sześciolatkę mieszkającą poza granicami Polski. Zara była już w Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Wdzydzach Kiszewskich, Kościerzynie, Helu, Stegnie, Jantarze, Malborku, Fromborku, Tolkmicku, Kadynach, Warszawie, Nowym Sączu, Starym Sączu, Tarnowie, Ciężkowicach, Krakowie, Rzeszowie, Krynicy Górskiej, Zakopanem, Karpaczu, Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie i kilku innych wioskach i miasteczkach po drodze. Do podróży po Polsce bardzo motywuje nas udział w zabawie - konkursie organizowanym przez Rodzinę PTTK. Jeżeli zaglądacie do nas wiecie o czym mówię, jeżeli jednak jakimś dziwnym trafem umknęła Wam ta informacja zapraszam TUTAJ i serdecznie POLECAM udział w kolejnej edycji!!! Dzięki nagrodzie w konkursie odpoczywaliśmy nad jeziorem we Wdzydzach i w górach w Karpaczu, a przy okazji otrzymanej nagrody zwiedziliśmy też okoliczne atrakcje. Dzięki wspólnemu wędrowaniu z rodzinką jakie jest organizowane kilka razy w roku, w różnych częściach Polski zobaczyłyśmy miejsca, których bez udziału w zabawie nigdy byśmy nie zobaczyły. Sama nie zdecydowałabym się wybrać z Zarą na Nosal, Trzy Korony czy do Doliny 5-ciu Stawów. Co jednak najważniejsze poznałyśmy wielu cudownych ludzi, z kilkoma rodzinami zaprzyjaźniłyśmy się. Szczerze polecam Rodzinkę PTTK, ale ostrzegam - Ona uzależnia!!! Mimo, że w tym roku nie udało nam się wybrać na wspólne wycieczki (nie pasowały nam niestety terminy) to uważnie śledziłyśmy rodzinne wędrowanie na FB. W 2017 mamy zamiar nadrobić zaległości z 2016!!!


Wróćmy jednak do projektu "Nasz Polska". Zara rozwiązywała zadania w książce "Klub małych podróżników".

Zara pokolorowała flagę. Pokolorowała i nakleiła godło.


Bez problemu znalazła na mapie Europy Polskę i nakleiła naklejkę.

Na mapie Polski poprzyklejała herby miast.

Na kolejnej mapie poznawałyśmy sąsiadów Polski i naklejałyśmy naklejki z flagami tych państw.

Czytałyśmy "Mapy Mizielińskich".


Zara ułożyła puzzle "Mapa Polski dla Wędrowców". Puzzle otrzymaliśmy jako jedną z nagród za udział w konkursie "Turystyczne rodzinki" organizowanym przez PTTK.


Grałyśmy w świetną grę "Wędruj z nami". Gra została wydana przez PTTK i dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wygrałyśmy ją w konkursie organizowanym przez Rodzinę PTTK. Napiszę o niej więcej wkrótce, bo zasługuje na recenzję!

Zrobiłyśmy trzy orzełki.

Orzeł z talerzyka papierowego - godło.

 Do stworzenia naszego godła użyłyśmy 2 talerzyków papierowych, farb, mazaków, kleju i ruchomego oczka. Zara pomalowała jeden z talerzyków na czerwono, wycięła orła, którego jej wcześniej narysowałam na drugim talerzu, pokolorowała mu mazakami koronę, dziób i pazury, a następnie nakleiła go na czerwony talerz i przykleiła mu oko. Pomysł znalazłam TUTAJ.


Orzeł z rolki po papierze toaletowym.

Zara okleiła rolkę po papierze toaletowym białym papierem. Wycięła rysunek swoich rąk, które wcześniej odrysowałam. Rączki posłużyły nam za skrzydła orła. Następnie narysowała, pokolorowała, wycięła i przykleiła koronę, dziób i nogi, a także dokleiła ruchome oczka.
Orzeł z odcisków dłoni.

Zrobiłyśmy także godło. Zara odcisnęła swoje dłonie na czerwonej kartce papieru, a następnie domalowała pozostałe elementy.

Zara rozwiązała krzyżówkę.

Znalazłam ją TUTAJ.
Oglądałyśmy film o symbolach narodowych Polski.
Oglądałyśmy także wędrówki z mapą. Zara z radością pokazywała miejsca, które wcześniej odwiedziłyśmy.

Bawiłyśmy się w ramach projektu "Nasza Polska". Kolejnym tematem w ramach projektu będzie "Przyroda", będziemy się nią zajmować do końca listopada. Zapraszam zaglądajcie do nas! Dodajcie naszą stronę na FB - Worldschool Explorers do obserwowanych, a nie przegapicie żadnego postu.


4 komentarze:

 1. Dziewczyny! Ale mnie u Was dawno nie było. Zabieganie, praca, studia i inne takie. Totalny brak czasu. Nie ma się jednak co tłumaczyć. Miło, że znów do Was trafiłam. Widzę, że nauka przez zabawę idzie Wam świetnie. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. To jeszcze troszeczkę przed Nami :) ale już całkiem niebawem też będziemy się bawić w lekcje geografii i historii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie wyglądają te trzy książeczki edukacyjne. Muszę je odnaleźć w internecie. Będę miał znakomite niespodzianki dla przedszkolaków, z którymi realizuję pewien projekt edukacyjny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy dwie z prezentowanych przez Was książek są świetne.
  Zara w edukacji domowej z pewnością uczy się dużo więcej niż nauczyłaby się w szkole.

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1