Translate

środa, 21 września 2016

Bajkowa Francja.

Po wakacyjnych zaległościach (które postaram się nadrobić) wracamy do udziału w projekcie "Przygody z książką". Ponieważ przez ostatnie dwa tygodnie poznajemy Francję, "Przygody z książką" też będą z tym państwem związane. Zapraszam na 

BAJKOWA FRANCJA


Wyjeżdżając na wszelakie bliższe i dalsze wycieczki, zawsze czytamy o miejscach, które będziemy odwiedzać. Szczególnie lubimy bajki i legendy. Francja ma kilka takich miejsc. Przed wakacjami w propozycjach bajek można wybierać.
Część z przedstawionych na powyższym zdjęciu bajek już pokazywałyśmy w "Przygodach z książką".

Jeżeli wybieracie się do Paryża, warto wcześniej przeczytać "Dzwonnika z Notre Dame" czy "A walk in the Paris". O obu książkach pisałam już na blogu.

Bajki związane z Francją to także "Madeline". Słuchałyśmy audiobook o jej przygodach i oglądałyśmy bajki na kanale YT. 
Francja to także Przygody Asterixa. Zara jeszcze ich nie zna. Czy wiecie, że na miłośników Asterixa czeka park rozrywki pod Paryżem.


Tym razem zajęłyśmy się głównie twórczością francuskiego bajkopisarza epoki baroku - Charlesa Perraulta. Czytałyśmy "Czerwonego Kapturka", "Kopciuszka", "Kota w Butach", a przede wszystkim "Śpiącą Królewnę". Do napisania tej ostatniej bajkopisarza zainspirował zamek w Usse.


Zamek w Usse. Źródło: Wikipedia

Oryginalnych bajek Perraulta niestety nie mamy. Mamy za to kilka wersji zbiorów bajek w wersji Braci Grimm. Znalazłam też jedną książkę - pojedynczą bajkę o Śpiącej Królewnie i o niej dzisiaj Wam opowiem.


Jest to jedna z serii 6 książek "Księżniczki" wydawnictwa Olesiejuk. O ile zazwyczaj lubię książki tego wydawnictwa tym razem jest niestety inaczej. Zarze podobają się ilustracje, mi jednak fatalnie się ją czytało. Tekst był miejscami bardzo niewyraźny i sprawiał wrażenie jakby rozmazywał się na tle ilustracji. Może to jednak tylko moja opinia. Sami zresztą zobaczcie i oceńcie.Świetnie natomiast czytało nam się baśń o "Królewiczu i jego długim nosie" według pani de Beaumont, z książki "Baśnie Europy" wydawnictwa Papilon.Królewny tak się spodobały Zarze, że po przeczytaniu bajki o Śpiącej Królewnie, Zara ułożyła LEGO - zestaw 41060 - Śpiącą Królewnę i przez dłuższy czas bawiła się. Wpis powstał w ramach projektów "Podróże z książką" 

Znacie inne bajki, które kojarzą się z Francją lub ich akcja toczy się na terenie tego kraju?
Całego Disneylandu i wszystkich związanych z tym bajek nie wspominam.Disneyland Paris - kwiecień 2016

4 komentarze:

 1. Uwielbiam ten Was pomysł poszukiwania odpowiednich lektur przed podróżami w dane miejsce. Papugujemy i też tak robimy. Podóż nabiera wtedy dodatkowego wymiaru :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzwonnik, Madeline... Mam do nich sentyment... No i oczywiście baśnie które i moje Dziecie uwielbia :-)
  Co do samej pozycji z Kopciuszkiem to rzeczywiście ilustracje cudne ale rozmieszczenie tekstu już niekoniecznie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam tę książkę w bibliotece i faktycznie tekst kiepsko widoczny. Właśnie męczę się z podobnie wydaną książeczką o piłkarzach. Wieczorami jest niemal nie do rozszyfrowania. A wasze podróże literackie jak zwykle smakowite ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1