Translate

poniedziałek, 19 września 2016

Zabawy sportowe - Francja - Mali Podróżnicy.

W tej edycji "Małych Podróżników" przy okazji omawiania poszczególnych państw, chcę poruszać także tematykę związaną ze sportem i sztuką. Dzisiaj zapraszam na nasze propozycje zabaw związanych z Francją i sportem jednocześnie.
ZAJĘCIA SPORTOWE/ WYCIECZKI

Z Francją i sportem kojarzą mi się jednocześnie przede wszystkim 3 dyscypliny sportowe
- kolarstwo
- jeździectwo
- piłka nożna

W naszych zabaw uwzględniłyśmy dwie pierwsze.


- TOUR DE FRANCE to jedna z najtrudniejszych i najbardziej pasjonujących imprez wieloetapowych. Pierwszy wyścig został rozegrany w 1903 roku, wygrał go Francuz M. Garin. Kolarze pokonują tysiące kilometrów, od Pirenejów po Alpy z metą na słynnym stadionie Parc des Princes.

* Wybierzcie się na wycieczkę rowerową, możecie wcześniej zaplanować dokładną trasę i zaznaczyć ją na mapie, albo najzwyczajniej na świecie pojeździć dla przyjemności.

Zara zorganizowała przejazd drużyny Małych Podróżników po lokalnym parku.
Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Tour de France? Polecamy dwa ciekawe filmy na kanale YU.

Dluższy...


i zaledwie 3 minutowy.

- WYŚCIGI KONNE Zawody odbywają się na hipodromach czyli torach wyścigowych. Koni wyścigowych dosiadają doświadczeni jeźdźcy, czyli dżokeje, muszą być niewysocy i leccy. 
We Francji posiada 247 hipodromów! Czyli więcej niż wszystkie pozostałe kraje UE razem wzięte!


* Możecie wybrać się na wyścigi konne i na własne oczy zobaczyć jak zwierzęta i ludzie wspólnie walczą o wygraną. Jeżeli mieszkacie w Polsce, tory wyścigowe macie w Warszawie (Służewiec), we Wrocławiu (Partynika), w Sopocie (Hipodrom Sopot) i w podkrakowskim Buczkowie.

My mieszkamy w Londynie i najbardziej znany hipodrom mamy w Ascot, 45 km od Londynu niedaleko Windsor. Royal Ascot Racecourse to jedne z najbardziej znanych i prestiżowych wyścigów konnych na świecie. Ich historia sięga roku 1711, a w gronie obserwatorów zasiada brytyjska rodzina królewska. To właśnie w ich stajniach znajdują się jedne z najszybszych i najpiękniejszych angielskich koni. Impreza słynie też z tego, ze można zobaczyć tu najnowsze kreacje i niezwykle fantazyjne damskie kapelusze. Obie z Zarą uwielbiamy konie. Pisząc ten artykuł zaczęłam szukać informacji o wyścigach w Ascot i wiecie co Wam powiem? Pojedziemy obejrzeć wyścigi osobiście!!! Chciałam zorganizować wycieczkę do Ascot w czasie naszych 2 tygodni z Francją. Niestety nie uda się. Najbliższe zawody Jesienne wyścigi i Festiwal piwa, odbywają się w terminie 30 września - 1 października. Ten termin też nam niestety nie odpowiada. 30-go mamy już zorganizowane zajęcia na lotnisku Stansted, a 1-go lecimy na wakacje. Wybierzemy się więc w innym terminie, prawdopodobnie pod koniec października.

*Jeżeli wycieczka na wyścigi konne nie wchodzi w grę w nawiązaniu do tego tematu, można poczytać lub pooglądać programy o wyścigach lub po prostu o koniach.

*Zabrać dziecko na naukę jazdy konnej lub oprowadzanie na kucyku. Większość stadnin prowadzi takie zajęcia i o ile lekcje jazdy czasami sporo kosztują o tyle oprowadzanie na kucyku jest niedrogie.

*Może przygotujecie fantazyjny kapelusz? Można go narysować - zaprojektować, lub wykonać w 3D.


Zara uczy się jeździć konno i z prawdziwą przyjemnością uczestniczy w życiu stadniny. Ja gdy tylko mam okazję staram się jej to umożliwiać. Nie tylko gdy jesteśmy w domu, ale także w czasie wakacji nad morzem, Zara jeździła na kucykach.Gdy obejrzałyśmy filmy o wyścigach konnych, a także że należy się na nie specjalnie ubrać. Zara postanowiła zaprojektować i wykonać kapelusz. Wybrała sobie też kreację i teraz już tylko czeka kiedy pojedziemy do Ascot. Zastanawia się nadal nad tym co zrobić, aby zasiąść koło królowej.


Córka wiele godzin spędziła też na zwyczajnej zabawie konikami i stadniną, a także na czytaniu książek o koniach.

- PIŁKA NOŻNA - Sport ten cieszy się we Francji duża popularnościa. Francuzi mają na swoim koncie tytuły Mistrza Świata i Mistrza Europy, w tym roku (2016) Francja była gospodarzem Mistrzostw Europy. 

*Może przy okazji nauki o Francji warto dowiedzieć się więcej na temat piłki nożnej, zorganizować podwórkowe mistrzostwa lub wybrać się z dziećmi na prawdziwy mecz. Do dzisiaj pamiętam, jak tata zabierał mnie i siostrę na mecze w Elblągu! Miałam wtedy pewnie tyle lat co Zara dzisiaj.


Zapraszam na stronę projektu, gdzie znajdziecie wpisy wszystkich uczestników zabawy.

1 komentarz:

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1