Translate

czwartek, 8 września 2016

Balon marzeń. Francja - Mali Podróżnicy. Zaczynamy 2 edycję!

Zaczynamy drugą edycję projektu "Mali Podróżnicy". Przez kolejnych 10 miesięcy będziemy podróżować po Europie. Zaczynamy od Francji. Program całej podróży znajdziecie TUTAJ. Do zabawy można się przyłączyć w dowolnym czasie. Zapraszamy!!!

Zaplanowałam podróż po Europie bardzo dokładnie i mam nadzieję, że starczy mi czasu i energii, aby przeprowadzić wszystko tak jak to sobie wymyśliłam. Chcę aby najbliższe 10 miesięcy było nie tylko pobieżnym poznaniem wybranych państw, ale także poszerzeniem wiedzy z zakresu geografii, historii, szeroko rozumianej sztuki. Będziemy smakować tradycyjnych potraw, czytać tradycyjne bajki, odwiedzać jeśli tylko się uda miejsca związane z omawianymi przez nas państwami. Zara ma dopiero 6 lat, będzie więc to wszystko "szyte na miarę" mojej córki. 

Od dzisiaj tj. 8 września do środy 21 września poznajemy Francję. Zapraszamy do wspólnej zabawy, a także kibicowania naszej podróży. Ponieważ moja córka bardzo lubi słuchać bajek, które czasami dla niej pisze/wymyślam, postanowiłam że wstępem do każdego nowego państwa będzie bajka - kolejne odcinki "Balona marzeń". Z naszym "Balonem marzeń" stali czytelnicy bloga spotkali się kilka miesięcy temu, gdy uczyliśmy się o Japonii. Jeżeli nie mieliście okazji tego przeczytać, a jesteście zainteresowani, zapraszam TUTAJ


Balon marzeń.

W Londynie, stolicy Wielkiej Brytanii mieszka mała dziewczynka o imieniu Zara. Jest ona niezwykle ciekawa świata, zadaje 1000 pytań na minutę.  Zara mieszka tuż nad Tamizą, główną rzeką Wielkiej Brytanii, która ma 346km długości. Z okna w swoim pokoju dziewczynka codziennie podziwia pływające po Tamizie statki, małe żaglówki i potężne wycieczkowce. Ponieważ jej dom znajduje się blisko lotniska dziewczynka wielokrotnie w ciągu dnia może obserwować wzbijające się w powietrze i lecące w stronę słońca samoloty. Wielkie i ciężkie metalowe ptaki, które unoszą pasażerów wysoko nad ziemię i zabierają ich w przeróżne ciekawe miejsca. 

Dni stawały się coraz krótsze, słońce grzało mniej i szybciej nastawały wieczory. Były one chłodne tak samo zresztą jak poranki. W powietrzu zaczynało się wyraźnie wyczuwać zbliżającą się jesień. Był początek września, dzieci wróciły do szkoły. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Ale nie dla wszystkich. Nie dla Zary. Nie dla milionów innych dzieci, które uczyły się poza szkołą.
Zara nie chodzi do szkoły, uczy się w domu. Tak naprawdę jednak jej nauka z przebywaniem w domu nie wiele ma wspólnego. Dla dziewczynki szkołą jest cały świat, jej sala lekcyjna nie ma ścian. Zara uczy się w czasie wizyt w muzeach, parkach, ogrodach, w czasie bliższych i dalszych wyjazdów. Dziewczynka uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i odkrywać ciekawe miejsca, często wyrusza w nieznane, na poszukiwanie przygód i poznawanie nowych zakątków świata. W nocy natomiast odwiedza niesamowite miejsca podróżując balonem marzeń. Na pokład dziewczynka zawsze zabiera swoich przyjaciół pluszaki Bobra i delfinkę Hanię.


Francja.


- Hania, Bóbr jesteście gotowi do drogi? - zapytała Zara.
- Tak jest kapitanie! - Zawołały pluszaki, które jak zawsze, gdy tylko wchodziły do balona marzeń zaczynały mówić ludzkim głosem.

Muszę Wam powiedzieć, że nie był to zwyczajny balon. Był to balon magiczny, zaczarowany, posiadał moc przenoszenia załogi w najdalsze zakątki świata. Podróżowało się nim we śnie. Gdy rodzice myśleli, że Zara smacznie już śpi wtulona w swoje ulubione maskotki, dziewczynka podróżowała po odległych krainach. Wspinała się na najwyższe góry i pływała w oceanach.

Dzisiaj razem z Hanią i Bobrem polecieli na wycieczkę do Francji.

- Jak tu pięknie! - powiedziała Hania - Morze, góry, rzeki!
- Francja ma zróżnicowany krajobraz. - odpowiedziała Zara. - Jest to państwo położone w Europie Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim, te wysokie góry to Alpy. Zobaczcie na ich szczytach widać śnieg! A ta najwyższa góra to Mont Blanc. Jest to najwyższy szczyt Alp i najwyższy szczyt Europy. Mówi się, że to jest Dach Europy. Wznosi się on na wysokość 4810,45 m n.p.m. Znajduje się na granicy Francji i Włoch.
- Dziewczyny widzicie te trzy długie rzeki? - zapytał Bóbr.
- Tak to Loara, Sekwana i Rodan. Sekwana przepływa przez stolicę Francji. Wicie jakie miasto jest stolicą Francji? - zapytała Zara
- Paryż, Paryż!!! - zawołała Hania - To piękne miasto, nazywane miastem świateł. Zatrzymamy się tam na chwilę?
- Zatrzymamy, ale najpierw spójrzcie w dół! Co to jest? Zobaczcie jak tam jest różowo! I to coś się rusza! Co to jest? - zastanawiała się dziewczynka.
- To flamingi!
- Jak piękne miejsce! Różowe ptaki i piękne konie na pastwiskach. Gdzie my teraz jesteśmy?
- Jesteśmy w regionie Camargue (czyt. Kamarg)
- Zobaczcie ile rowerzystów. Oni się chyba ścigają. - zawołał podekscytowany Bóbr.
- Masz racje mój mały przyjacielu! To jest wyścig Tour de France. Jedna z najtrudniejszych i najbardziej pasjonujących kolarskich imprez. Kolarze pokonują tysiące kilometrów, od Pirenejów po Alpy, meta i start są na sławnym paryskim stadionie Parc des Princes.
- Lećmy już do Paryża! Proszę!!!
- Dobrze Haniu. Lecimy!!! Zobaczcie, zobaczcie!!! To Wieża Eiffela! Składa się z 18 tysięcy stalowych części i ma 321 metrów wysokości. Wznosi się nad Paryżem od 1889 roku. - opowiadała Zara. - Ten wielki, piękny budynek tam na dole, to Katedra Notre Dame. Jest to prawdziwy klejnot francuskiego gotyku. Zwróćcie uwagę jakie piękne witraże są w oknach.
- Co to są witraże? - zapytała Hania.
- Witraże to takie ozdobne okna wykonane z kawałków kolorowego szkła.
- Widziałem już gdzieś ten budynek. Tylko nie pamiętam gdzie... - zamyślił się Bóbr.
- Zara czytała nam historię Dzwonnika z Notre Dame! To właśnie w wieży tej katedry mieszkał Dzwonnik.
- Francja to piękny kraj, w którym jest bardzo dużo ciekawych miejsc. Czy wiecie, że w Paryżu znajduje się jedno z największych muzeów świata? - zapytała Zara.
- Tak, słyszałam o tym, to Louvre - zawołała Hania. - Jest tam ponad 35 tysięcy eksponatów! To był kiedyś pałac! Och uwielbiam zwiedzać zamki i pałace, czuję się wtedy jak księżniczka. - rozmarzyła się Hania.
- Obiecuję Ci Haniu, że kiedyś wybierzemy się na wycieczkę do Francji i zobaczymy słynne Zamki nad Loarą. - powiedziała Zara przytulając Hanię
- Wszystkie?
- Odwiedzenie wszystkich zajęło by nam bardzo dużo czasu. Nad Loarą jest ponad 300 zamków i pałaców. Obiecuję jednak, że zobaczymy przynajmniej kilka z nich. Lubicie bajkę o Śpiącej Królewnie?
- Tak!!! -odpowiedziały chórem zwierzaki.
- Ja też bardzo lubię. Bajkopisarz Charles Perrault napisał tą piękną bajkę zainspirowany Zamkiem w Usse. Zainspirowały go smukłe białe wieżyczki, spiczaste hełmy i zamkowe kominy.
- Co to znaczy, że go zainspirowały? - zapytał Bóbr.
- To znaczy, że go do tego zachęcimy, podsunęły mu pomysł.
Wrócimy jeszcze nie raz do Francji, ale teraz musimy już wracać do domu. Słońce już wschodzi nad Londynem.

***
- Cześć córeczko, dobrze spałaś? - zapytała mama - Miałaś dzisiaj kolorowe sny?
- O tak bardzo kolorowe! - uśmiechnęła się zaspana jeszcze Zara. - Mamuś pojedziemy dzisiaj na wycieczkę rowerową? Możemy zrobić w parku nasz mały Tour de France!Wyruszacie z nami w podróż? Zapraszamy na pokład!
Linki do Waszych wpisów z podróży będę umieszczała na stronie projektu. Was proszę abyście zostawiali je w komentarzu do tego wpisu. Tylko to zagwarantuje, że ich nie przegapię.

Zapraszam też do obserwowania naszej strony na FB, będziemy codziennie dzielić się tam z Wami propozycjami zabaw, książek i filmów, które sprawią, że dzieci lepiej poznają "odwiedzany" kraj.


3 komentarze:

 1. Świetny post!
  Czy wiecie jakie miejsca w Polsce zapierają dech w piersiach?
  Zerknijcie do mnie i zobaczcie najnowsze zestawienie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. My zaczynamy o wiele, wiele skromniej, czyli ogladaniem bajeczki,,podróże z Aleksandrem i Emilią - Francja"

  OdpowiedzUsuń
 3. jak oceniasz książkę "MAPY" ? czaję się i czaję na nią :D

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1