Translate

piątek, 23 września 2016

Papier czerpany i wizyta w Frogmore Paper Mill - Piątki z eksperymentami.

W zeszłym tygodniu nie uczestniczyłyśmy w projekcie "Piątki z eksperymentami" z powodu wakacji w Polsce, w tym tygodniu jednak wracamy! Ponieważ w ramach projektu "Dziecko na warsztat" w tym miesiącu zajmujemy się papierem, szukałam doświadczenia z nim związanego, które mogłabym wykonać z moją 6-latką. Najbardziej spodobało mi się tworzenie papieru czerpanego, bardzo fajnie opisane np. TUTAJ. Miałyśmy dzisiaj to robić w domu, ale plany uległy zmianie.

Wczoraj odwiedziłam z Zarą fabrykę papieru. Papiernia Frogmore Paper Mill znajduje się 75 km od naszego domu. Dotarcie na miejsce zajęło na 1,5 godziny i 3 pociągi w jedną stronę, ale naprawdę było warto! Nie tylko mogłyśmy na własne oczy zobaczyć jak powstaje papier, ale nawet stworzyć własną kartkę papieru.

Frogmore to najstarsza komercyjna wytwórnia papieru w Wielkiej Brytanii, która nadal wytwarza papier, dzisiaj jednak już tylko na zamówienie. 

W każdy czwartek, a także w każdą pierwszą niedzielę miesiąca można wziąć udział w wycieczce po papierni. Przewodnik opowiada o papierze, procesie jego produkcji, zastosowaniu, historii papierni.
Szczęściarze mogą zrobić swój papier. W naszej grupie poza mną i Zarą były jeszcze 4 osoby. Wszyscy byli to ludzie dorośli, w większości starsze osoby. Szczęściarzem była więc Zara, to ona mogła zrobić kartkę papieru, którą następnie zabraliśmy do domu na pamiątkę, mogła dotykać rzeczy i maszyny, których pozostałym uczestnikom dotykać nie można było.

Przewodnik i pozostali uczestnicy byli mile zaskoczeni faktem, że przyjechałyśmy z Londynu, specjalnie aby wziąć udział w wycieczce. Gdy dowiedzieli się, że Zara nie chodzi do szkoły, a wycieczka jest częścią projektu o drzewach i papierze, zareagowali niezwykle pozytywnie. Zadawali dużo pytań i wykazywali autentyczne zainteresowanie tematem. 


Ponieważ w czasie spaceru po papierni Zara zrobiła papier - doświadczenie które planowałam wykonać z nią w domu, tyle że wykonała je w profesjonalnych warunkach, z tego domowego zrezygnowałyśmy. 

Zobaczcie jak ciekawie minął nam wczorajszy dzień!

Zdjęcia poniżej pokazują suknię ślubną, którą uczniowie zrobili dla swojej nauczycielki.  Kobieta poszła w niej do ślubu, a następnie przekazała papierni aby jak najwięcej osób mogło podziwiać dzieło małych artystów! Niesamowita historia!

Tak wygląda zrobiona przez Zarę kartka papieru.
Informacje praktyczne.Papier tworzyłyśmy w ramach projektu "Piątki z eksperymentami"

5 komentarzy:

 1. Ale super! Chętnie bym sama taka kartkę zrobiła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajna wycieczka. Sami chętnie byśmy się wybrali na taką wycieczkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. super! Też kiedyś byliśmy na warsztatach z czerpania papieru...Lubię takie projekty, bo sama się czegoś przy okazji uczę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Polsce polecam Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu. Małe, a zaskakująco ciekawe :-) Samemu robi się papier, drukuje na różnych zabytkowych maszynach oraz wytłacza wzorek na zakładce do książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Swietna wycieczka.
  My też chetnie bysmy się wybrali do takiej papierni.
  :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1