Translate

piątek, 9 września 2016

Tańczące papierki - Piątki z eksperymentami.

Dzisiaj zaczynamy naszą przygodę z projektem "Piątki z eksperymentami"  Zara uwielbia doświadczenia wszelkiej maści, więc bardzo się cieszy z nowej cyklicznej zabawy.
Zaczynamy skromniutko, od bardzo prostego eksperymentu. Wszystko co jest potrzebne do jego wykonania, większość z nas ma w domu.
Z czasem postaramy się prezentować bardziej wyszukane pomysły.
Potrzebujemy

- balon
- wełniany materiał
- nożyczki
- kartka papieru
Wykonanie


Kartkę papieru tniemy na małe kawałeczki, czym mniejsze tym lepsze. Zbyt duże mogą okazać się za ciężkie i nie będą "tańczyły".

Balonik pompujemy i kilkakrotnie pocieramy nim o wełniany materiał (sweter).

Przysuwamy balonik do skrawków papieru, gdy znajdzie się w odpowiedniej odległości, karteczki zaczną intensywnie podskakiwać w kierunku balona, co przypomina taniec. Część z nich "przyklei" się do balona, część odbije się i spadnie, inne odskoczą w różnych kierunkach.

Wytłumaczenie

Dla malucha to po prostu świetna zabawa. Starszakowi możemy wytłumaczyć na czym polega wykonane doświadczenie. Pokazuje ono zasady działania elektrostatyki. Balon pocierany o wełnę zyskuje ładunek ujemny. Skrawki papieru nie mają określonego ładunku. Większość jest naładowana dodatnio i dlatego balon je przyciąga. 
1 komentarz:

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1