Translate

czwartek, 14 września 2017

Przyroda - Tydzień 1 - Nasiona.

W pierwszym tygodniu września program "Explore Nature with Children" zakłada naukę o nasionach. W tym roku planujemy uczyć się o przyrodzie w oparciu o ten rewelacyjny moim zdaniem program.  Zobaczcie co ciekawego robiłyśmy w temacie nasion. 

Zaczęłyśmy od przeczytania stron poświęconych nasionom, dzięki temu odświerzyłyśmy naszą wiedzę na temat tego w jaki sposób nasiona są przenoszone/rozsiewane. Autorka - Lynn Seddon, poświęca każdemu tematowi 2-3 strony. Dzięki temu tak naprawdę nie musimy już szukać dodatkowych informacji, jeżeli jednak chcemy zgłębić wiedzę, czeka na nas także lista proponowanych książek.Zara sporo na ten temat dowiedziała się w czasie warsztatów o czekoladzie w "Chelsea Physic Garden" - w czasie spaceru po ogrodzie z przewodnikiem. Opowiadał on o tym i innych tematach bardzo ciekawie.Kokos

KakaoPrzeczytałyśmy wiersz "Jesień" Emily Dickinson.

Każdego tygodnia polecany jest obraz, który nawiązuje do omawianego tematu. Tym razem był to "Squirrels In ATree" namalowany przez Archibalda Thorburn. Znalazłam zdjęcie obrazu w internecie, wydrukowałam je, a Zara je podpisała. Będziemy tworzyć nasz własny album obrazów przyrodniczych.


Wybrałyśmy się na spacer w poszukiwaniu różnych nasion - oto co znalazłyśmy.

Czytałyśmy trochę.Na koniec naszych zabaw z nasionami Zara rozwiązała zadanie, które wydrukowałam jej ze strony Twinkl. Dopasowywała nasiona do sposobu w jaki zostają przenoszone.


Czego się nauczyłyśmy?


Nasiona rozsiewane są na kilka sposobów.

- Przez wiatr - mniszki, brzozy, topole, wierzby.

- Czepiają się zwierząt - niektóre owoce jak np. rzepienie, za pomocą ostrych haczykowatych zakończeń przyczepiają się do sierści zwierząt, dzięki czemu mogą być przenoszone na duże odległości.

Przez zwierzęta - owoce mogą być zjedzone, a nasionka wydostają się z kałem zwierząt, często daleko od rośliny macierzystej.
Ptaki i drobne ssaki zbierają nasiona i owoce i przenoszą je do swoich kryjówek, często gubią je jednak po drodze lub zapominają o swoim magazynie. Zwierzęcosiewność spotykamy m.in. u lucerny, dębu, leszczyny, buka i limby.

- Przez wodę - wodosiewność polega na wykorzystywaniu przez rośliny wody jako środka transportu nasion. Ten sposób możemy zaobserwować m.in. u rzęsy, moczarki kanadyjskiej, wywłócznika, niezapominajki błotnej, jaskra leżącego czy kokosa. Nasiona kokosa mimo, że są jednymi z największych jeśli nie największymi nasionami są też jednak bardzo lekkie dzięki czemu mogą unosić się na wodzie. Potrafią przepłynąć ocean. Znane są przypadki, gdy nasiona kokosa pokonały drogę 1600km.

- "Wybuchają" - owoce niektórych roślin pękają przy dotknięciu lub silniejszym podmuchu wiatru, a ich nasionka zostają wyrzucone na pewną odległość. Nie jest to zwykle bardzo duży dystans, jednakże np. u ogórka śródziemnomorskiego (Mediterranean squirting cucumber) może osiągać dystans 6m!

Nasionami zajmowałyśmy się w zeszłym tygodniu. W tym tygodniu tematem są "Minibeast" czyli małe stworzonka (?) nie jestem pewna, czy jest jakieś inne określenie w języku polskim.  Obecnie zajmujemy się wszelkimi małymi robalami, owadami, pająkami, ślimakami... Opowiemy o tym za tydzień. 

8 komentarzy:

 1. Fajna sprawa nauka w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nina, czy jest sens kupowania tego programu dla dziecka, które nie mówi po angielsku?
  Mogę wszystko tłumaczyć na bieżąco, ale czy nie zrobi się nudno?

  OdpowiedzUsuń
 3. Podziwiam Cię za chęć nauki córki w domu. To musi być bardzo czasochłonne - jak praca na cały etat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastycznie my na razie na drzewach owocowych i roślinach

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka. Ja osobiście nie jestem za tego typu nauczaniem ale oczywiście dla każdego jest co innego lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa sprawa, na pewno można tak sporo nauczyć dzieci

  OdpowiedzUsuń
 7. Będziecie też coś sadzić (np. rzeżuchę, fasolę, dęby)? Wiem, że syn miał właśnie fasolę, a w ogrodzie rośnie samodzielnie wyhodowane drzewko z żołędzia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podziwiam wszystkich, którzy podejmują się edukacji w domu. To wymaga olbrzymiej wiedzy, dyscypliny i konsekwencji!

  OdpowiedzUsuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1