Translate

czwartek, 28 września 2017

Przyroda - Tydzień 3 - Pełnia Księżyca Plonów

W trzecim tygodniu września "Exploring nature with children" opowiada nam o wrześniowej pełni księżyca. Po angielsku pełnie tą nazywamy "Harvest Moon", po polsku mówimy o pełni plonów, pełni zbiorów, kukurydzianym lub jęczmiennym księżycu.

Nazwa ta odnosi się do pory roku po jesiennej równonocy, gdy rolnicy zbierają swoje plony. Jest to wyjątkowa pełnia, księżyc pojawia się bardzo wcześnie i jest wyjątkowo jasny, sprawia wrażenie dużo większego niż o innych porach roku. W dawnym czasach dzięki temu rolnicy mogli kontynuować zbiory nawet po zachodzie słońca, gdyż jasne światło księżyca oświetlało ich pracę.

Czy wiecie, że każda pełnia księżyca ma swoją nazwę? Możecie o tym przeczytać na stronie National Geographic Polska, znajdziecie tam także informacje na temat pochodzenia tych nazw.


Styczeń - Pełnia Wilczego Księżyca
Luty - Pełnia Śnieżnego Księżyca
Marzec - Pełnia Robaczego Księżyca
Kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca
Maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca
Czerwiec - Pełnia Truskawkowego Księżyca
Lipiec - Pełnia Koźlego Księżyca
Sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów
Wrzesień - Pełnia Księżyca Plonów
Październik - Pełnia Księżyca Myśliwych
Listopad - Pełnia Bobrzego Księżyca
Grudzień - Pełnia Zimnego Księżyca.


Przeczytałyśmy wiersz o jęczmiennym księżycu.

Proponowanym przez podręcznik obraz na ten tydzień to "The Harvest Moon" George Mason. Tradycyjnie już wydrukowałam zdjęcie obrazu, a moja siedmiolatka je podpisała. Porozmawiałyśmy o tym co widzimy na obrazie. Sprawdziłam gdzie można go zobaczyć w oryginale i okazało się, że u nas w Londynie! W tym tygodniu nie miałyśmy na to czasu, ale gdy będziemy w okolicy Galerii Tate Britain, wejdziemy zobaczyć ten obraz na własne oczy.Zara przeczytała mi ebook "Possum's harvest moon" autorstwa Anne Hunter, który znalazłyśmy na stronie internetowej naszej biblioteki. 


Proponowany spacer przyrodniczy na ten tydzień, miał się odbyć o zmroku, albo nawet nocą i miał polegać na obserwowaniu księżyca. Niestety u nas ostatnie wieczory były bardzo pochmurne i deszczowe, wiec obserwacje księżyca musimy przełożyć na inny raz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1