Translate

piątek, 29 września 2017

Tajemniczy Ogród - Czarowanie przez czytanie.

W sierpniu zaczęłyśmy czytać "Tajemniczy Ogród" w ramach udziału w zabawie na jednej z grup edukacji domowej w UK - co miesiąc zajmujemy się innym tematem. Gdy Małgosia z bloga Czy to czary ogłosiła projekt "Czarowanie przez czytanie", a na książkę we wrześniu wybrała właśnie "Tajemniczy Ogród" wiedziałyśmy, że na 100% będziemy się bawić razem. Nie jestem pewna, czy będziemy brały udział w projekcie przez wszystkie miesiące jego trwania, ale przez kilka na pewno!







Tym razem nie czytałyśmy książki w oryginale, ani nawet w tłumaczeniu. Zara przeczytała ją samodzielnie, w wersji dla początkujących czytelników. Wysłuchałyśmy też audiobook.








Serię Usborne dla początkujących czytelników moja siedmiolatka uwielbia!  Dzięki niej Zara przeczytała już całkiem sporą część klasyki, m.in. takie książki jak:

- "Mała Księżniczka" - Frances Hodgson Burnett
- "Oliver Twist" - Charles Dickens
- "Heidi" - Johanna Spyri
- "Czarny Książę" - Anna Sawell
- "W 80 dni do okoła świata" - Jules Verne
- "O czym szumią wierzby" - Kenneth Grahame
- "Alicja w Krainie Czarów" - Lewis Carroll
- liczne mity greckie, Robin Hooda i wiele innych.





Szczerze polecam cała serię. Są to oczywiście duże skróty oryginałów, wiele wątków zostało w nich pominięte, ale w miarę prosty język zachęca młodego czytelnika do sięgnięcia po oryginał i daje satysfakcję z samodzielnego przeczytania utworu. Dodatkowo książki z płytami CD są świetne także dla dzieci, które dopiero uczą się języka angielskiego. Mogą czytać i jednocześnie słuchać, będzie to z pewnością o wiele ciekawsza lektura niż ta, którą można znaleźć w podręcznikach do nauki języka, czy tradycyjnych książkach do nauki czytania.






Historia zainspirowała nas do poszukania tajemniczych ogrodów w naszym mieście - w Londynie. Przepięknych ogrodów i parków jest w stolicy Wielkiej Brytanii wiele. Tym razem odwiedziliśmy 3 z nich.

Sky Garden


Sky Garden znajduje się na 35 piętrze 5-go co do wysokości drapacza chmur w Londynie - 20 Fenchurch Street. Ogród i restauracje znajdują się na wysokości 160 metrów. a winda wjeżdża na szczyt budynku w kilkanaście sekund. Wstęp jest bezpłatny, trzeba jednak zarezerwować bilety z wyprzedzeniem. Z tarasu widokowego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta.














Victoria Park


W parku Victoria znajdziemy nie tylko liczne ogrody kwiatowe, ale też place zabaw i jezioro, na którym można popływać łódką lub rowerem wodnym. Takie atrakcje oferuje większość londyńskich parków, jednak my najbardziej lubimy jeziorko w Victoria. Nie tylko jest najmniej zatłoczone, ale i najtańsze. Za 1/2 godziny pływania płacimy tylko 10 funtów (ca całą łódź lub rower), w wielu parkach ceny są nawet 2-3 razy wyższe.














Chelsea Physic Garden


Do Chelsea Physic Garden trafiłyśmy na warsztaty o historii czekolady. Dowiedziałyśmy się wielu ciekawych informacji, zrobiłyśmy własne czekoladki, testowałyśmy 10 różnych smaków czekolady - moja ulubiona była o smaku - szpinakowo, ogórkowo, malinowo, truskawkowo, bazyliowym!  Spacerowałyśmy też po pięknych ogrodach, gdzie prowadzący opowiadał dzieciom między innymi, o różnych sposobach rozsiewania się roślin. W ogrodzie miałyśmy okazję zobaczyć jak wygląda i rośnie m.in. kakaowiec, koks, banany i ananasy. Dwa ostatnie widziałyśmy już wcześniej w czasie naszych podróży, o farmie ananasów na Azorach pisałam kiedyś TUTAJ




Kokosy.







Ananasy.






Monet i jego tajemnicze ogrody.


Lektura "Tajemniczego Ogrodu" okazała się idealnym wstępem do poznania i omówienia twórczości Moneta. Trudno chyba bowiem znaleźć w sztuce bardziej tajemnicze ogrody, niż te które malował ten francuski impresjonista. Monet to niezwykle ciekawa postać, nie wszyscy wiedzą, że drugą po malowaniu pasją artysty było ogrodnictwo. Stworzony przez niego ogród można nadal podziwiać. Jeżeli chcielibyście dokładniej przeczytać o tym, co robiłyśmy w tematyce Moneta, zapraszam TUTAJ




Kwiaty 


Nie można uczyć się o ogrodach, nie wspominając jednocześnie o kwiatach. Postanowiłyśmy więc zrobić mini projekt. Uczyłyśmy się rozpoznawać nowe gatunki kwiatów, a także ich budowę. Czytałyśmy o ich historii i zastosowaniu. Moja siedmiolatka zrobiła też kwiatowe mydełka: różane i lawendowe. O szczegółach projektu przeczytacie TUTAJ. Znajdziecie tam też darmowe materiały do druku - karty z gatunkami kwiatów inspirowane Montessori.







Bierzemy udział w projekcie "Czarowanie przez czytanie"




14 komentarzy:

  1. Super pomysł na kontakt z naturą i książką, którą uwielbiam do dziś.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiesz co, po przeczytaniu tego tekstu sama z powrotem z chęcią wrócę do tej lektury! Inspirujesz!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubiłam tą książkę w dzieciństwie, a jeszcze bardziej "Małą księżniczkę". Bardzo fajny projekt

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja takze uwielbiałam "Mała Księżniczke"! Zreszta lubie do dzis!

      Usuń
  4. Niesamowicie inspirujące i złożone spotkanie z książką. Jestem pod wrażeniem tego jak to wszystko zostało połączone ze zwiedzaniem i kontaktem z naturą. Tak kształcone dzieci dostają niesamowite zaplecze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka mam nadzieje :) a przy okazji świetnie sie bawimy :)

      Usuń
  5. Jej "Tajemniczy ogród" ależ mi się wspomnienia przypomniały. Moja ulubiona książka z podstawówki. Uwielbiałam ją!

    OdpowiedzUsuń
  6. Też właśnie "przerabiamy" ze starszą "tajemniczy ogród " jest pod wielkim wrażeniem tej lektury

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas byla tylko wersja skrócona, całość przeczytamy za jakiś czas.

      Usuń

Dziekujemy za odwiedziny! Pozostaw po sobie slad, bedzie nam bardzo milo :) Odwiedzimy takze i Ciebie.

UA-44437388-1