Translate

poniedziałek, 31 grudnia 2018

Powitanie Nowego Roku z całym światem - 14 godzin zabawy!

Dzisiaj żegnamy już rok 2018, a ja chciałabym Wam opowiedzieć jak 12 miesięcy temu witaliśmy go w naszym domu. Pomysł na takie powitanie Nowego Roku znalazłam 2 czy 3 lata wcześniej gdzieś w internecie. Trochę go zmodyfikowałam, dodając zadania do wykonania. W ten sposób witaliśmy Nowy Rok 2017 i 2018. Świętowaliśmy go z całym światem! Co godzinę (z małymi wyjątkami) Zara przebijała balon i sprawdzała w jakim miejscu wita się właśnie Nowy Rok. W balonach ukryłam wcześniej karteczki z nazwami poszczególnych państw, a na balonach napisałam godzinę ich przebicia.
Największą frajdą było chyba w tym wszystkim przebijanie balonów.





Gdy już wiedziałyśmy gdzie nastał właśnie Nowy Rok, szukałyśmy danego państwa na mapie i globusie, a następnie bawiłyśmy się poznając lepiej dane miejsce.
Materiały do zabaw przygotowałam wcześniej.
Wszystkie godziny podane są w naszym lokalnym czasie - mieszkamy w Londynie. Jeśli czytacie nas z Polski nasza godzina 10 jest Waszą 11-tą.


O 10 rano przywitałyśmy Nowy Rok z wyspą Samoa.


środa, 31 października 2018

Podsumowanie tygodnia w edukacji domowej. Tydzień 5.

Kończy się już październik, a ja nadal z podsumowaniami jestem we wrześniu... Organizacja czasu nie jest w tym roku moją najmocniejszą stroną. Nadrabiamy zaległości! Zapraszam!

Tydzień 5.


29 września - 5 października 2018


29 września - sobota.


W sobotę Zara sprzedawała swoje prace na markecie Abbey Gardens.


niedziela, 7 października 2018

The Old Operating Theatre Museum - najstarsza sala operacyjna w Europie.

W ubiegły piątek odwiedziłyśmy z córką The Old Operating Theatre Museum, czyli krótko mówiąc muzeum najstarszej w Europie sali operacyjnej. Jest małe, ale bardzo klimatyczne. Znajduje się na poddaszu XVIII w kościoła w dawnym Szpital Św. Tomasza, zaledwie 5 minut od stacji London Bridge w Londynie. Do muzeum prowadzą 52 wąskie i bardzo kręte schody.




Zara brała udział w warsztatach dla dzieci w edukacji domowej. Zajęcia miały na celu pokazać dzieciom jak wyglądał szpital w czasach wiktoriańskich. Z pewnością nie był to szpital w jakim większość z nas chciała by zostać pacjentem! O ile w ogóle można chieć nim zostać...

piątek, 5 października 2018

Podsumowanie tygodnia w edukacji domowej. Tydzień 4.

Kończy się już pierwszy tydzień października, a ja nadal nie opowiedziałam Wam o ostatnim tygodniu września w naszej edukacji domowej. Dziękuje za wszystkie wiadomości - te pod postami, ale także te prywatne! Jest mi niezmiernie miło gdy piszecie, że nasze podsumowania się Wam podobają, że czerpiecie z nich inspiracje. Bardzo dziękujemy! Jeżeli jest coś co chcielibyście w nich widzieć, albo coś czym Was zanudzam również dajcie mi o tym znać!

Tydzień 4.

22-28 września 2018


czwartek, 27 września 2018

Podsumowanie tygodnia w edukacji domowej. Tydzień 3.

Już prawie się kończy 4 tydzień naszej edukacji domowej 2018/2019, więc szybko uzupełniam podsumowanie 3 tygodnia. Wydarzyło się kilka ciekawych rzeczy. Zapraszamy na podsumowanie.

Tydzień 3.


15 - 21 września 2018


15 września - sobota


W sobotę pracowałam, a Zara była z tatą w domu. Przygotowała trochę prac na najbliższy market.

16 września - niedziela


Moja 8-latka sprzedawała swoje prace na Wanstead Arts Festival. To był BARDZO pracowity dzień. Z efektów swojej pracy moje dziecko było bardzo zadowolone, a rodzice bardzo dumni. Tego dnia razem z Zarą sprzedawała jej przyjaciółka - M. Dziewczynki pomagały sobie nawzajem i przy okazji świetnie się bawiły. 






wtorek, 18 września 2018

Podsumowanie tygodnia w edukacji domowej. Tydzień 2.

Po kilkumiesięcznej przerwie wróciłyśmy do podsumowań tygodnia w edukacji domowej naszej 8-latki. O tym co robiliśmy w pierwszym tygodniu września możecie przeczytać TUTAJ. A jak wyglądał nasz ostatni tydzień? Zapraszamy!

Tydzień 2.


8-14 września 2018


8 września - sobota.


Sobotę Zara spędziła na zabawie z Victorią i Mateuszkiem - dziećmi mojej siostry.

9 września - niedziela.


To był bardzo pracowity dzień. Jeden z 3 regularnie odwiedzanych marketów mojej córki. Zara pracowała od 9 rano do 17. O tym jak moje dziecko założyło swoja firmę przeczytacie TUTAJ.



czwartek, 13 września 2018

Podsumowanie tygodnia w edukacji domowej. Tydzień 1.

Podsumowania tygodnia w naszej edukacji domowej cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem, otrzymywałam wiadomości, że podobało Wam się to, że dzielimy się informacjami o tym jak mijają nam dni. Dla mnie te podsumowania były mobilizacją aby udokumentować nasze zabawy, projekty i wycieczki. W pewnej chwili zabrakło mi na to czasu. Potrzebowałam też chyba chwili odpoczynku od blogosfery, było nas w niej zdecydowanie mniej. Mniej pisałam i mniej czytałam. 
Nadszedł jednak czas na powrót. Wracamy do podsumowań tygodnia. Zobaczymy na jak długo wystarczy mi sił, bo chęci są!

W roku szkolnym 2018/2019 moja córka ma 8 lat. Oficjalnie jest w 3 klasie w systemie polskim i w 4 w systemie angielskim. Do szkoły nigdy nie chodziła. 


Tydzień 1


1-7 września 2018


1 września - sobota.


W sobotę wybrałyśmy się do biblioteki po odbiór dyplomu i medalu za udział w "Wakacyjnym Wyzwaniu Czytelniczym". Aby otrzymać nagrody dzieci musiały przeczytać minimum 6 książek. Zara przeczytała przez wakacje (1,5 mc) 20 książek. Wypożyczyłyśmy też kilka nowych pozycji.



wtorek, 11 września 2018

Projekt Edukacyjny Mali Podróżnicy - czwarta edycja!

Kilka tygodni temu córka poprosiła mnie, żebyśmy ponownie zaczęły się uczyć o różnych krajach. Rozmawiałyśmy trochę na ten temat i w końcu ustaliłyśmy jak to ma wyglądać.

Zapraszamy do czwartej edycji projektu "Mali Podróżnicy"




Pierwsza edycja zakończyła się ogromnym sukcesem, druga była bardzo udana, w trzeciej zabrakło nam wszystkim energii...  Jestem zdeterminowana aby czwarta edycja była najlepszą z nich wszystkich i z naszej strony zrobię wszystko aby tak właśnie się stało.

 Przyłączycie się? Będziecie z nami zwiedzać świat?

Serdecznie zapraszamy!!!


PLAN PODRÓŻY


Tym razem będziemy podróżować po świecie regionami, w zasadzie będzie to podróż po kontynentach z małymi jednak wyjątkami. W każdym z nich spędzimy miesiąc. To od Was zależy czy będziecie poznawać jedno państwo z danego regionu, kilka z nich, czy też przyjrzycie się danemu kawałkowi świata bardziej ogólnie.

Wrzesień - Ameryka Północna
Październik - Afryka
Listopad - Bliski Wschód
Grudzień - Okręg Polarny
Styczeń - Azja
Luty - Ameryka Południowa
Marzec - Europa
Kwiecień - Australia
Maj - Oceania
Czerwiec - Ameryka Środkowa



ZASADY PODRÓŻY


* Do projektu można się zgłosić w dowolnej chwili, wysyłając zgłoszenie na adres little.traveller.blog@gmail.com w tytule wiadomości wpisując "Mali Podróżnicy 4".

* W wiadomości proszę podać adres strony gdzie będziecie pokazywać Waszą podróż (blog, FB etc.), krótka informacje o Waszym blogu, jego Logo (jeśli je posiadacie) - Stworze stronę z informacjami o uczestnikach zabawy z linkami do Waszego miejsca w sieci (jeśli nie chcecie być uwzględnieni na niej proszę o informacje).

* Każdy uczestnik zabawy zobowiązuje się do umieszczenia w swoich postach linku do strony projektu  , polubienia strony "Małych Podróżników" na FB. A także zamieszczania w postach logo projektu.




* Każdy uczestnik zobowiązuje się do opublikowania przynajmniej jednego postu w miesiącu, najdalej ostatniego dnia danego miesiąca.

*Wszystkie Wasze posty będziemy promować na stronie Małych Podróżników na FB.

* Postaramy się także z naszej strony proponować przepisy regionalnych potraw, które możecie przygotować z Waszymi dziećmi.

* Na koniec miesiąca przygotujemy post o książkach, które pomagały w podróży wszystkim uczestnikom projektu.

* Będziemy publikować miesięczne podsumowania zabawy (do 5-go dnia kolejnego miesiąca).

* Przewidujemy konkursy z ciekawymi nagrodami dla uczestników zabawy.

* Dla tych z Was, którzy mieszkają w Londynie i okolicach pod koniec miesiąca będziemy przygotowywać piknik tematyczny.


Wskakujecie na pokład?
Wyruszacie z nami?
Gwarantujemy niezapomniane przeżycia!!!

Zapraszamy!!!

wtorek, 24 lipca 2018

Banki żywności - ośmiolatek pomaga.

Zapraszamy na kolejną odsłonę projektu "Wakacyjne po(tyczki)" organizowanego przez Ilonę z bloga Kreatywnym Okiem.
W tym tygodniu tematem przewodnim jest

Po(moc)  


Miałam kilka pomysłów jak do tego podejść, ale w końcu zdecydowałam się opowiedzieć Wam o czymś co robimy już od jakiegoś czasu.

Zaczynamy!

Kilka, a raczej pewnie kilkanaście miesięcy temu na jednej z grup na FB (o edukacji domowej), zobaczyłam wpis pewnej mamy i uznałam, że jest to rewelacyjny pomysł. Owa mama opowiadała o tym jak jej dzieci dostają po £1 i mają za zadanie zrobić za to jak największe zakupy, które następnie zostaną przekazane do koszy, które wspierają banki żywności. 





Postanowiłam zaproponować to Zarze. Córka dostaje £2 na zakupy. Moja ośmiolatka z dodawaniem w pamięci do 200 sobie radzi ale z większą kwotą mogła by mieć problemy. Jeśli w danym tygodniu nie wyda całej sumy, nadwyżka przechodzi na kolejny tydzień.

środa, 11 lipca 2018

Wakacyjne po(rachunki), czyli 8-letnia kobieta biznesu.

W tym roku na blogu jest bardzo cicho. Tak naprawdę nie zdawałam sobie sprawy, że nie było nas tutaj przez ostatnie 4 miesiące! Koniecznie musimy to zmienić!!! Mam Wam tyle ciekawych rzeczy do opowiedzenia! Gdy dowiedziałam się o projekcie "Wakacyjne po(tyczki)" organizowanym przez Ilonę z bloga Kreatywnym Okiem natychmiast pomyślałam, że to świetny pomysł. Mam także nadzieję, że będzie to też dla mnie mobilizacja aby ponownie zacząć częściej pisać.


Pierwszy temat projektu to 

WAKACYJNE PO(RACHUNKI).

Od początku dokładnie wiedziałam o czym Wam opowiem. Ci z Was , którzy obserwują naszą stronę na FB - Worldschool Explorers - jeśli jeszcze tego nie robicie serdecznie zapraszam, doskonale wiedzą, że obecnie rachunki są mojej córce bardzo bliskie.


Ale zacznijmy od początku...


W czerwcu dowiedziałam się o projekcie Fiver Challenge. Zaproponowałam Zarze udział w zabawie, moje dziecko od początku było zachwycone pomysłem. Fiver Challenge w skrócie polega na tym, że dzieci dostają do zainwestowania £5. Ich zadaniem jest wymyślenie biznesu, rozpromowanie go i zarobienie jak największej ilości pieniędzy. 

Moja 8-latka miała tysiące pomysłów na swoją firmę, w końcu wygrał jeden z nich. Jak do tej pory wszystko wskazuje na to, że był to rewelacyjny pomysł, który będzie kontynuowany jeszcze przez dłuższy czas po zakończeniu projektu. Zara postanowiła tworzyć rzeczy z koralików Hama.

Do konkursu najczęściej zgłaszane są dzieci przez szkołę. My braliśmy udział, przez jedną z grup edukacji domowej. Do zabawy zgłosiło się początkowo 114 rodzin z czego tylko 5 mogło przejść do kolejnego - krajowego etapu. Zara została wybrana!!! Teraz czekamy na wiadomość, czy zostaniemy zaproszeni na galę honorową, aczkolwiek tak naprawdę to nie ma już dużego znaczenia. Głównym zadaniem konkursu było nauczyć dzieci inwestowania pieniędzy, zachęcić je aby starały się realizować swoje pomysły i pokazać im, że można zarabiać na swoim hobby. Wszystkie te cele zostały w naszym przypadku osiągnięte.


Początkowo Zara planowała tworzyć rzeczy związane z końmi - jej największą pasją i sprzedawać je w naszej zaprzyjaźnionej stadninie, gdzie jeździe od prawie dwóch lat. Wybrałyśmy się na rozmowę z właścicielką stadniny, która była zachwycona pomysłem Zary. Zgodziła się, aby córka sprzedawała swoje rzeczy w czasie lekcji które odbywają się w stadninie, a także obiecała sama kupić od niej kilka rzeczy. To była środa. W drodze do domu całkiem przypadkiem zobaczyłam na FB informacje o markecie jaki odbywa się w naszej okolicy - Plaistow Youth Market.  Sprzedawać na nim mogą tylko mieszkańcy naszej dzielnicy, szczególnie mile widziani są rękodzielnicy w wieku 11-30. Organizatorzy marketu chcą przede wszystkim promować prace i pomysły młodych ludzi. Zara ma tylko 8 lat, ale postanowiłam napisać i sprawdzić czy także by mogła by dostać miejsce. Wysłałam kilka zdjęć jej prac. Natychmiast dostałam pozytywną wiadomość. Najbliższy market już w sobotę! To były bardzo pracowite 3 dni dla mojej córki, ale emocje sięgały zenitu! Tworzyła, liczyła, ustalała ceny, była niesamowicie podekscytowana! Ja natomiast z jednej strony bardzo się cieszyłam, z drugiej jednak trochę bałam się co będzie jeśli nikt nic od niej nie kupi. Wiedziałam, że Zara bardzo taką sytuacje przeżyje. Ustaliliśmy z mężem, że jeśli będzie źle damy komuś pieniądze i poprosimy, żeby coś kupił od naszej małej dziewczynki. Nie było takiej potrzeby. Zara kilkakrotnie miała kolejkę! Sprzedała prawie wszystkie rzeczy które przygotowała i zarobiła na swoim pierwszym markecie £48!!! Była zachwycona! Muszę przyznać, że kamień spadł mi z serca! 



niedziela, 18 marca 2018

Tydzień 6,7 i 8 w naszej edukacji domowej.

Ostatnio bardzo trudno mi zasiąść do laptopa i napisać choćby kilka słów. Nasze życie jest nadal bardzo aktywne i nie zwalnia tempa. Brak słońca sprawia jednak, że gdy Zara idzie spać, ja najczęściej chwilę później idę w jej ślady... Z utęsknieniem czekam na wiosnę. Potrzebuję promieni słońca aby żyć, tegoroczna zima jest paskudnie długa. 

Dzisiaj zapraszam na podsumowanie 3 ostatnich tygodni lutego.


TYDZIEŃ 6

5-11 lutego 2018


Poniedziałek - 5 lutego 

Zara czytała dzisiaj książki matematyczne z serii "The Maths is everywhere" (Matematyka jest wszędzie). Jest nimi zachwycona.



czwartek, 8 lutego 2018

Tydzień 4 i 5 w naszej edukacji domowej - wakacje w Indiach c.d.

Ostatnie dwa tygodnie wakacji w Indiach minęły Zarze przede wszystkim na zabawie, ale było też kilka wycieczek i trochę czasu na naukę. Gdy kuzynki Zary szły do szkoły, a my nie mieliśmy w planach na dany dzień wycieczki, córka wyciągała książki i chciała robić zadania.


Tydzień 4


22-26 stycznia


Poniedziałek 22 stycznia


To był bardzo ciekawy dzień. Rano wujek Zary przyniósł do domu maleńką kózkę, która została osierocona przez mamę. Radości dzieci nie było końca. Maleństwo jeszcze przez dłuższy czas będzie musiało być karmione butelką. 





Po porannych zabawach i opiece nad kózką wybraliśmy się na małą wycieczkę.

wtorek, 23 stycznia 2018

Tydzień 3 - podsumowanie edukacji domowej - wakacje w Indiach.

Pierwszy tydzień tegorocznych wakacji w Indiach minął nam bardzo szybko mimo, że nie robiliśmy nic specjalnego. Zarze dni mijają głównie na zabawie z kuzynostwem. Bardzo się cieszę, że rozmawia dużo w urdu. Wśród 3 języków którymi się posługuje ten jest na zdecydowanie niższym poziomie niż 2 pozostałe, cieszę się, że ma okazję go poprawić.


Tydzień 3


15 - 21 stycznia 2018


Poniedziałek 15 stycznia 



W weekend, a także poniedziałek w Indiach obchodzone było święto latawców. 

Makara Sankranti to jak podaje Wikipedia "święto hinduskie, obchodzone w dzień, w którym Słońce przechodzi na półkulę północną. W przeciwności do innych świąt w Indiach, których data obliczana jest na podstawie kalendarza księżycowego, Makar sankranti wypada zawsze 14 stycznia. Dzień ten jest uważany za jeden z najbardziej pomyślnych w roku. Święto związane jest z kultem Słońca (symbol światła i rozumu) oraz Saraswati, bogini mądrości.

Słowo Makara oznacza znak koziorożca, sankranti to dosłownie "przejście" (chodzi o przejście słońca w nowy znak zodiaku). W ciągu roku jest więc 12 momentów określanych jako sankranti, zaś przejście w znak koziorożca jest szczególnie ważne, gdyż rozpoczyna sześciomiesięczny pomyślny okres, sprzyjający osiąganiu życiowych celów. Święto obchodzone jest w całych Indiach pod różnymi nazwami, a także w niektórych innych krajach Azji. 

Sposób świętowania może się znacznie różnić w zależności od regionu i kraju. Do najbardziej rozpowszechnionych tradycji należy puszczanie latawców, dekorowanie krów oraz rytualne karmienie zwierząt."


Mimo, że hinduizm nie jest naszą religią, nie przeszkodziło to w dobrej zabawie. Dzieci przez cały dzień puszczały z dachu latawce. Zdjęcia tego nie pokazują, ale wyglądało to naprawdę bardzo ładnie.





niedziela, 21 stycznia 2018

Podsumowanie pierwszych 2 tygodni stycznia w naszej edukacji domowej.

Mamy już 21 stycznia, a obiecanych podsumowań tygodnia jak nie było tak nie ma. To dlatego, że początek miesiąca był u nas bardzo zabiegany, a od 13-go grzejemy się już w słonecznych Indiach.
Dzisiaj zapraszam na podsumowanie pierwszych 2 tygodni roku 2018 i mam nadzieję, że dalej będzie już wszystko zgodnie z planem. 3 tydzień będzie jutro.


Tydzień 1 


1-7 stycznia 2018


Poniedziałek 1 stycznia 2018


Sylwester był dla nas niesamowicie aktywny, przez cały dzień świętowaliśmy Nowy Rok. Robiliśmy to z mieszkańcami całego świata. co godzinę Zara przebijała balon i sprawdzała gdzie na świecie się właśnie wita rok 2018. Następnie robiłyśmy zadania związane z tym państwem. O wszystkim postaram się niebawem napisać. W poniedziałek postanowiliśmy więc trochę odpocząć. 

Przez większość dnia graliśmy w gry.



piątek, 5 stycznia 2018

"Utuczony balonik" i plany na 2018 rok.

Witamy serdecznie w 2018 roku! W grudnia na blogu panowała totalna cisza, ale zamierzamy to zmienić i ponownie bywać tutaj częściej, dużo częściej. 

Nowy rok to zwykle nowe plany, nowe postanowienia i marzenia.

U nas też kilka blogowych zmian.

Zawieszamy do odwołania projekt "Mali Podróżnicy". Nadal będziemy uczyć się o innych państwach, ale w trochę wolniejszym tempie i być może w innej formie. Zainteresowania mojej córki poszły obecnie w innym kierunku i to właśnie w nim będziemy podążać. "Mali podróżnicy" to takie moje małe hobby, uwielbiam planować plan zabaw/pracy pomagający w poszerzaniu wiedzy o innych państwach. Mimo, że z Zarą przestajemy się bawić w tym temacie tak intensywnie jak do tej pory, to ja nie zamierzam zaprzestawać "mojej zabawy".  Mam nadzieję, że scenariusze zajęć już niedługo pojawią się m.in. na platformie Teachers pay teachers.

Planujemy kontynuować przygodę z przyrodą i programem "Exploring Nature with Children", którą rozpoczęłyśmy we wrześniu i przerwałyśmy w połowie listopada.


Od najbliższego poniedziałku wracają na blog podsumowania tygodnia w naszej edukacji domowej. Stęskniłam się za nimi! 


Mamy nadzieje, że uda nam się przynajmniej raz w miesiącu zorganizować podwieczorek poetycki.


Moim osobistym marzeniem jeszcze z czasów szkolnych jest napisanie i wydanie książki. Mam  nadzieję, że uda mi się dokończyć to co zaczęłam już jakiś czas temu i pokazać to światu. Albo przynajmniej kilku osobom...


UA-44437388-1