Translate

sobota, 30 września 2017

Wehikuł czasu - miesięczna prenumerata do nauki historii dla dzieci w wieku 7-11 - Starożytny Egipt.

We wrześniu w ramach projektu "Mali Podróżnicy" uczymy się między innymi o Egipcie, w naszym wydaniu jest to głównie Starożytny Egipt. Szukając materiałów / pomocy do nauki natrafiłam na miesięcznik "Mysteries in time". Ponieważ pierwszy numer to właśnie starożytny Egipt postanowiłam wypróbować serie. Obie z Zarą  jesteśmy zachwycone tym co dostałyśmy. 






Co miesiąc listonosz przynosi nam tajemniczą kopertę (lub karton jeśli wybierzemy wersję z materiałami do wykonania pracy plastycznej). Gdy Zara zobaczyła, że na kopercie jest napisane "Ten wehikuł czasu jest dla Zary" - była zachwycona i nie mogła się doczekać, aby ją otworzyć.





piątek, 29 września 2017

Tajemniczy Ogród - Czarowanie przez czytanie.

W sierpniu zaczęłyśmy czytać "Tajemniczy Ogród" w ramach udziału w zabawie na jednej z grup edukacji domowej w UK - co miesiąc zajmujemy się innym tematem. Gdy Małgosia z bloga Czy to czary ogłosiła projekt "Czarowanie przez czytanie", a na książkę we wrześniu wybrała właśnie "Tajemniczy Ogród" wiedziałyśmy, że na 100% będziemy się bawić razem. Nie jestem pewna, czy będziemy brały udział w projekcie przez wszystkie miesiące jego trwania, ale przez kilka na pewno!




czwartek, 28 września 2017

Przyroda - Tydzień 3 - Pełnia Księżyca Plonów

W trzecim tygodniu września "Exploring nature with children" opowiada nam o wrześniowej pełni księżyca. Po angielsku pełnie tą nazywamy "Harvest Moon", po polsku mówimy o pełni plonów, pełni zbiorów, kukurydzianym lub jęczmiennym księżycu.

Nazwa ta odnosi się do pory roku po jesiennej równonocy, gdy rolnicy zbierają swoje plony. Jest to wyjątkowa pełnia, księżyc pojawia się bardzo wcześnie i jest wyjątkowo jasny, sprawia wrażenie dużo większego niż o innych porach roku. W dawnym czasach dzięki temu rolnicy mogli kontynuować zbiory nawet po zachodzie słońca, gdyż jasne światło księżyca oświetlało ich pracę.





środa, 27 września 2017

Przyroda - Uczymy się o kwiatach.

Przeczytanie "Tajemniczego ogrodu" zaowocowało serią zabaw zainspirowanych tą książką. 
Uczyłyśmy się o Monecie i jego ogrodach, chodziłyśmy na spacery w poszukiwaniu londyńskich tajemniczych ogrodów, a także uczyłyśmy się o kwiatach. O wszystkim opowiem już niebawem, dzisiaj zapraszam na podsumowanie naszego małego projektu o kwiatach. Jesień to nie najlepszy miesiąc na poznawanie kwiatów, wiosna jest zdecydowanie lepszą porą roku na takie zabawy. Dlatego też tym razem było bardzo ogólnie. Szerzej do tematu powrócimy za kilka miesięcy.





czwartek, 21 września 2017

Monet i jego tajemniczy ogród. - "Bliżej sztuki" - 7-latka i malarstwo.

Jako dziecko nie interesowałam się malarstwem. Nie pamiętam też abyśmy na lekcjach plastyki poznawali słynnych artystów. Tak więc albo tego nie robiliśmy, albo te lekcje były tak nudne, że nic z nich nie zapadło mi w pamięć. Do galerii zaczęłam chodzić tak naprawdę dopiero jako dorosła osoba i to chyba właściwie dopiero z Zarą. Wtedy jeszcze smacznie śpiącą w wózku. Ze sztuką i to wszelkiego rodzaju staram się córkę zapoznawać od dawna. Muzea, galerie, teatry, a nawet opera nie są jej obce. Mamy to ogromne szczęście, że tu gdzie mieszkamy, w Londynie - miejsca te są przyjazne dzieciom i bardzo często organizują zajęcia specjalnie przygotowane dla nich. 

Poznawałyśmy już twórczość Vincenta Van Gogha, przeczytacie o tym TUTAJ i TUTAJ, Henriego Rousseau KLIK, czy Hokusai.

Gdy Marcjanna z bloga "Gagatki trzy poznają świat" ogłosiła rozpoczęcie projektu "Bliżej sztuki", wiedziałam że nie może nas w nim zabraknąć.




Pod koniec sierpnia zaczęłyśmy czytać "Tajemniczy ogród" i w ramach jego omawiania przeszłyśmy także do ogrodów Moneta. O zabawie z "Tajemniczym ogrodem" opowiem w przyszłym tygodniu. Trudno przecież o bardziej tajemnicze ogrody w malarstwie niż te, które stworzył ten francuski artysta nazywany często ojcem impresjonizmu. Czy wiecie, że pasją Moneta było nie tylko malarstwo, ale właśnie też ogrodnictwo?

Wiele osób uważa, że jednym z najpiękniejszych ogrodów na świecie jest ogród w Giverny - ogród Moneta! Artysta przybył do tego oddalonego od Paryża o około godzinę drogi miasteczka wiosną 1883 roku. Zachwycił go widok kwitnących jabłoni, które zobaczył z okien pociągu. W Giverny znalazł hektarowe gospodarstwo, pełne kwitnących owocowych drzew, które czekało właśnie na dzierżawę. Artysta wynajął je i przeniósł się na wieś z cała rodziną. (Jego rodzinna historia jest także bardzo ciekawa zachęcam do jej poznania!) Monet zakochał się w tym miejscu, jego prace zaczęły się w końcu lepiej sprzedawać. Po kilku latach malarz kupił posiadłość, a także kawałek łąki za torami kolejowymi, które połączył podziemnym tunelem. Po jego drugiej stronie założył ogród japoński ze stawem pełnym lilii wodnych i słynnym mostem, które wielokrotnie później malował, starając się uchwycić ten sam widok w różnym świetle.


środa, 20 września 2017

Przyroda - Tydzień 2 - "Minibeast" czyli małe stworzonka

Drugi tydzień września zgodnie z program Exploring nature with children, z którym to w tym roku zamierzamy pracować to poznawanie i szukanie "Minibeast". Nie jestem pewna czy w języku polskim jest jeden wyraz, na który można ten termin przetłumaczyć. Jeśli znacie taki, napiszcie proszę w komentarzu. Minibeast to małe zwierzęta, zaliczamy do nich owady, pajęczaki, mięczaki i wiele innych bezkręgowców. Temat bardzo szeroki i niesamowicie ciekawy. Zajmowałyśmy się nim dłużej niż tydzień, a i tak nie udało nam się zrobić wszystkiego co planowałyśmy.


Zobaczcie co udało nam się zrobić. Poniżej znajdziecie też link do darmowych materiałów do druku.




niedziela, 17 września 2017

Kuku - kurczak po kenijsku - "Mali Podróżnicy" w kuchni.

Poznając Kenię postanowiłyśmy przygotować kenijski obiad. Przepis znalazłam w rewelacyjne książce kucharskiej z przepisami z całego świata "The Around the World Cookbook". Książka zawiera przepisy na ponad 350 potrwa, znajdziemy w niej propozycje dań m.in. z Japonii, Meksyku, Maroko, Indii, Francji, Hiszpanii, Tanzanii, Kamerunu...


KUKU - kenijski gulasz z kurczaka z fasolą mung






Aby przygotować gulasz z kurczaka będziemy potrzebować:



- 6 podudzi z kurczaka
- 1/2 - 3/4 łyżeczki imbiru w proszku
- 1/4 kubka fasoli mung
- 4 łyżki oliwy
- 2 drobno posiekane cebule
- 2 ząbki czosnku (zmiażdżone)
- 5 pomidorów (obrane i posiekane)
-1 zielona papryka chili (drobno posiekane, nasiona usunięte)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 1/4 kubka mleka kokosowego
- 1 1/4 kubka wody
- 1 łyżka drobno posiekanej świeżej kolendry
- sól
- pieprz




czwartek, 14 września 2017

Przyroda - Tydzień 1 - Nasiona.

W pierwszym tygodniu września program "Explore Nature with Children" zakłada naukę o nasionach. W tym roku planujemy uczyć się o przyrodzie w oparciu o ten rewelacyjny moim zdaniem program.  Zobaczcie co ciekawego robiłyśmy w temacie nasion. 





Zaczęłyśmy od przeczytania stron poświęconych nasionom, dzięki temu odświerzyłyśmy naszą wiedzę na temat tego w jaki sposób nasiona są przenoszone/rozsiewane. Autorka - Lynn Seddon, poświęca każdemu tematowi 2-3 strony. Dzięki temu tak naprawdę nie musimy już szukać dodatkowych informacji, jeżeli jednak chcemy zgłębić wiedzę, czeka na nas także lista proponowanych książek.


środa, 13 września 2017

Plan nauki na najbliższy rok w edukacji domowej - nasza własna podstawa programowa.

Nasza edukacja domowa w tym roku będzie się opierać na kilku projektach. Taki jest plan bo jeśli mojemu dziecku się znudzi, zmienimy go. W Anglii nie mamy obowiązku śledzenia i podążania za podstawą programową. W pierwszym roku tak robiłam, w drugim starałam się nadal, ale teraz już nie zamierzam. Moja siedmiolatka i tak "przerobiła" już większość tegorocznego programu... w zeszłym roku - tak przy okazji naszych zabaw, całkowicie niechcący. Podobnie sprawa wygląda z podstawą programową obowiązującą w Polsce. Zara zapisana jest do szkoły w Polsce w ramach programu Libratus. W czasie majowych egzaminów dostałam dla niej podręczniki do 2 klasy. W zeszłym tygodniu postanowiłam sprawdzić jakimi zagadnieniami musimy się zająć aby poradzić sobie na egzaminach - czytania wszystkiego nie brałam nawet pod uwagę. Przygotowałam zeszyt, długopis, zrobiłam sobie kawę i zaczęłam czytać... Nic nie znalazłam.

My naprawdę nie robimy dużo! Tzn wychodzimy sporo, odwiedzamy ciekawe miejsca, ale nie uczymy się w "szkolnym" tego słowa znaczeniu. Nie siedzimy przy biurku, szczerze to Zara takiego mebla nawet nie posiada... Cała wiedza zdobywana jest przy okazji zabawy.

Tak więc biorąc pod uwagę to czym moje dziecko się interesuje, zaproponowałam jej następujące projekty. Wszystkie zostały zaakceptowane przez córkę z radością.


wtorek, 12 września 2017

Dania, Egipt, Jamajka - Mali Podróżnicy - propozycje zabaw.


We wrześniu w ramach projektu "Mali Podróżnicy" mamy do wyboru kolejne trzy państwa. W tym miesiącu są to:

- Dania
- Egipt
- Jamajka


Uczestnicy zabawy decydują czy poznają wszystkie, czy może tylko jedno z nich. Już prawie połowa miesiąca, a my nadal nie podałyśmy propozycji zabaw na ten miesiąc. Wybaczcie mi, obiecuje poprawę od października! Wiele rodzinek już opublikowało podsumowania swoich zabaw, dla tych z Was którzy jednak nadal szukają inspiracji mamy kilka propozycji.

Zaczynamy!!!





poniedziałek, 11 września 2017

Brazylia, Kenia i Szwecja - podsumowanie.

W sierpniu ruszyliśmy z 3 edycją projektu "Mali Podróżnicy". Celem zabawy jest pokazanie dziecku otaczającego nas świata, tego jak jest ciekawy, różnorodny i piękny.  Pokazanie, że ludzie mieszkający w różnych miejscach na ziemi są często różni od siebie. Czasami mają inny kolor skóry, czasami inne zwyczaje niż my, czasami ubierają się inaczej i jedzą inne potrawy, owoce lub warzywa, mieszkają w innych domach niż nasze, wierzą w Coś/Kogoś innego niż my.

To wszystko jednak sprawia, że świat jest tak bardzo ciekawy i warty nieustannego poznawania. Mimo, że często różnimy się na pierwszy rzut oka to jednak wszystkich nas łączy jedno...


Nie ważne jak wyglądamy i gdzie mieszkamy, 

wszyscy mamy marzenia i chcemy być szczęśliwi.



 Możemy dziecku pokazać świat nie wychodząc z domu, a jedynie podróżując palcem po mapie. Jeśli uda się dodatkowo odwiedzić omawiane państwo to jest już w ogóle rewelacja.

W sierpniu do wyboru była Brazylia, Kenia i Szwecja.

Propozycje zabaw przybliżających te kraje znajdziecie TUTAJ.



PODSUMOWANIE.



Bawiło się z nami w sumie 6 blogów.

Kenie odwiedziły 3 z nich. W sumie 5 postów z propozycjami zabaw.
Będzie 5, bo nasze 2 się dopiero ukażą.

Do Brazylii wybrali się wszyscy! Pisano o niej aż 9 razy.

W Szwecji Mali Podróżnicy zagościli dwukrotnie.


Zobaczcie jak cudownie się bawili!


Zabawy z Archimedesem


Brazylia 

Amazonia z dreszczykiem.
Amazońskie Dzienniki Marysi.

Kenia

Kenia kolebką ludzkości?


My :) 


Brazylia

Opowiemy o wszystkim za kilka dni.


Kenia


Kenia z Martyną Wojciechowską.
Kenia - podsumowanie zabaw.

Szwecja


Wikingowie, Nobel, dynamit i ...


Poznajemy Polskę i świat.


Brazylia

Szwecja

Wirtualne podróże małe i duże.

Kenia

Afrykańska przygoda.



Karolowa mama.


Brazylia

Brazylia cz1
Amazońskie love.


Kreatywnie w domu.


Brazylia

Brazylia kreatywnie.


Blondynki kreatywnie


Brazylia

Brazylia z papieru.




We wrześniu mamy do wyboru kolejne 3 państwa;

- Egipt
- Jamajka
- Dania


Kilka uczestniczek już wybrało się w podróż, dla tych którzy jeszcze się zastanawiają w co się bawić podamy propozycje w najbliższym tygodniu.


Jesteście ciekawi gdzie wybieramy się w październiku?


Tak więc do wyboru będzie:

- Grecja
-Argentyna
- Polinezja

Gdzie się wybierzecie tym razem?


Zapraszamy do wspólnej zabawy! Do projektu możecie dołączyć w każdej chwili.



niedziela, 10 września 2017

Kenia - Mali Podróżnicy - projekt edukacyjny.

W sierpniu w ramach projektu "Mali Podróżnicy" zajmowaliśmy się Szwecją, Brazylią i Kenią. Gdy już zakończyłyśmy zabawy o Szwecji, przeszłyśmy do Kenii.






Zobaczcie co ciekawego robiłyśmy.



Zara przeczytała mi magazyn o Kenii z serii "Discover the World with Barbie." Zawsze od niego zaczynamy poznawać nowe państwo, magazyn był bowiem inspiracją do powstania projektu.



poniedziałek, 4 września 2017

Edukacja domowa Worldschoolers - Tydzień 48 - podsumowanie

Dzisiaj mamy poniedziałek 4-ty września, dla wielu dzieci początek roku szkolnego. Wszystkim - tym w szkole i tym w innych formach edukacji, życzymy cudownego roku, pełnego przygód.

Zapraszamy na podsumowanie ostatniego tygodnia w naszej edukacji domowej.




TYDZIEŃ 48

Sobota - 26 sierpnia



W sobotę głównie sprzątaliśmy w domu, trochę zajmowałyśmy się naszym małym ogrodem na balkonie, a także byłyśmy w bibliotece.




Rano listonosz przyniósł Zarze serie 29 książek o wróżkach.  Przeczytała kilka z nich w bibliotece i bardzo jej się podobały. Znalazłam cała serię za grosze na eBay i nie mogłam ich nie kupić.

Gdy Z zobaczyła książki była zachwycona. Postanowiła, że w takim razie dzisiaj tylko odda książki w bibliotece, a nowych nie będzie brała bo ma tyle swoich.


niedziela, 3 września 2017

Kenia z Martyną Wojciechowską - Mali Podróżnicy.

W sierpniu w ramach projektu "Mali Podróżnicy" odwiedzaliśmy Brazylię, Szwecję i Kenię. Przy poznawaniu tego ostatniego państwa świetnym źródłem informacji okazały się książki Martyny Wojciechowskiej z serii "Zwierzaki Świata". Z serii tej mamy dwie części z opowiadaniami, a także książkę z zadaniami. 





Książki zostały wydane przez Wydawnictwo Burda Książki National Geographic. Cudownie ilustrowane, z bardzo duża ilością ciekawych informacji, która zainteresują dzieci w wieku "od lat 3 do 103". 


UA-44437388-1